Sobota, 28. máj 2022
Slabý dážď  11,7 °C
Mimoriadne správy

Putin podpísal zákon o prenajímaných lietadlách, Rusi s nimi budú môcť lietať aj naďalej

 Webnoviny  15. marec 2022  58
Putin podpísal zákon o prenajímaných lietadlách, Rusi s nimi budú môcť lietať aj naďalej

15.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal zákon, ktorý umožňuje aerolíniám registrovať zahraničné lietadlá a pokračovať s nimi v lietaní.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Štátne médiá informovali, že zákon umožní ruským leteckým spoločnostiam ponechať si ich flotily a lietať so zahraničnými strojmi na trasách v rámci Ruska.

Sankcie sa dotkli aj aerolínií


Mnohé lietadlá, ktoré používajú ruské aerolínie, sú prenajaté od zahraničných spoločností vrátane niekoľkých z Írska, ktoré je členským štátom Európskej únie (EÚ). Minulý mesiac EÚ v rámci sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu zakázala predaj alebo prenájom lietadiel Rusku. Lízingovým spoločnostiam pritom dala čas na ukončenie súčasných zmlúv s Ruskom do 28. marca.

Minulý týždeň ruský úrad pre letectvo odporučil leteckým spoločnostiam s lietadlami registrovanými v zahraničí, aby ich nevyvážali z krajiny pre riziko, že by im ich mohli odobrať.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

V Rusku ostali stovky lietadiel


Počet zahraničných lietadiel používaných ruskými spoločnosťami je podľa rôznych odhadov okolo 500 a viac. Väčšina z nich bola na území Ruska, keď 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu.

Letecká konzultačná firma Ishka odhaduje, že lietadlá v zahraničnom vlastníctve majú hodnotu 12 miliárd dolárov a takmer polovica z toho náleží prenajímateľom so sídlom v Írsku.

(1 EUR = 1,0960 USD)

Viac k témam: Lietadla, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin podpísal zákon o prenajímaných lietadlách, Rusi s nimi budú môcť lietať aj naďalej © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.