Streda, 6. december 2023
Oblačno  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Putin podpísal zákon o anulovaní ratifikácie globálneho zákazu jadrových skúšok

 Webnoviny   2. november 2023  89  
Putin podpísal zákon o anulovaní ratifikácie globálneho zákazu jadrových skúšok

2.11.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin vo štvrtok podpísal zákon, ktorým sa ruší ruská ratifikácia globálneho zákazu jadrových skúšok. Podľa Moskvy je tento krok potrebný na vytvorenie rovnosti so Spojenými štátmi.

Putin povedal, že anulovanie ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) bude „odzrkadľovať“ postoj, ktorý zaujali USA, keďže zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok podpísali, ale neratifikovali.

Viac o téme: Vojna na UkrajineExistujú obavy, že Rusko môže obnoviť jadrové testy, aby sa pokúsilo odradiť Západ od ďalšieho poskytovania vojenskej podpory Ukrajine. Mnohí ruskí stúpenci konfrontácie so Západom sa vyslovujú za obnovenie jadrových testov.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov minulý mesiac povedal, že Moskva bude naďalej rešpektovať zákaz a jadrové testy obnoví len vtedy, ak tak urobí Washington.

Viac k témam: Jadrové zbrane, Ratifikácia, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok
Zdroj: SITA.sk - Putin podpísal zákon o anulovaní ratifikácie globálneho zákazu jadrových skúšok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.