Piatok, 8. december 2023
Jasno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Putin plánuje do roku 2027 vybudovať ruskú vesmírnu stanicu, predĺženie účasti na ISS berie ako dočasné opatrenie

 Webnoviny  27. október 2023  140  
Putin plánuje do roku 2027 vybudovať ruskú vesmírnu stanicu, predĺženie účasti na ISS berie ako dočasné opatrenie

27.10.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin povedal, že prvá časť novej ruskej orbitálnej stanice by mala byť v prevádzke do roku 2027. Referuje o tom web news.sky.com. Stanica by mala „zohľadňovať všetky pokrokové výdobytky vedy a techniky a mať potenciál prevziať úlohy budúcnosti“, povedal šéf Kremľa.

Logický krok v prieskume vesmíru


Rusko vníma novú orbitálnu stanicu ako ďalší logický krok v prieskume vesmíru po Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Moskva predĺžila svoju účasť na ISS do roku 2028, Putin však zdôraznil, že ide o dočasné opatrenie.

„Keďže sa zdroje Medzinárodnej vesmírnej stanice vyčerpajú, nepotrebujeme uviesť do prevádzky len jeden segment, ale celú stanicu,“ povedal Putin.

Prvá misia skončila fiaskom


Ruský vodca sa tiež zaviazal pokračovať v ruskom lunárnom programe napriek tomu, že jeho prvá misia po desaťročiach v auguste skončila fiaskom.

Lunárny modul Luna-25 vtedy havaroval pri južnom póle Mesiaca, pretože kompetentní včas nevypli motor. Bola to prvá ruská misia na Mesiac po 47 rokoch.

Viac k témam: orbitá, Ruský prezident, Vesmírny program, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Putin plánuje do roku 2027 vybudovať ruskú vesmírnu stanicu, predĺženie účasti na ISS berie ako dočasné opatrenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.