Sobota, 23. október 2021
Slnečno  4,8 °C
Mimoriadne správy

Putin ostro skritizoval pôsobenie Američanov v Afganistane, ich konanie označil za nezodpovedné

 Webnoviny  21. august 2021  66
Putin ostro skritizoval pôsobenie Američanov v Afganistane, ich konanie označil za nezodpovedné

21.8.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin ostro skritizoval Spojené štáty a ich spojencov v súvislosti s pôsobením v Afganistane. Šéf Kremľa uviedol, že rýchly postup Talibanu a prevzatie moci nad Afganistanom dokazuje zbytočnosť západného úsilia presadzovať vlastnú víziu demokracie.

„Je potrebné zastaviť nezodpovedné úsilie USA presadzovať svoje vlastné hodnoty na ostatných a pokúšať sa vybudovať demokraciu v iných krajinách bez ohľadu na historické, etnické a náboženské problémy a pri úplnom ignorovaní tradícií iných ľudí,“ povedal Putin po piatkovom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Putin skonštatoval, že Rusi dobre poznajú Afganistan a sú presvedčení o tom, že je „kontraproduktívne pokúšať sa presadzovať formy vlády a spoločenského života“, ktoré sú tejto krajine cudzie.

Táto poznámka bola zjavným odkazom na 10-ročnú sovietsku intervenciu v Afganistane, ktorá sa skončila stiahnutím vojsk ZSSR v roku 1989.

Putin vzal na vedomie sľub Talibanu zachovať verejný poriadok, chrániť civilistov a zahraničné diplomatické misie. Nehovoril o šíriacich sa správach týkajúcich sa zverstiev tohto hnutia, ktorých sa dopúšťa v dôsledku prevzatia moci.

Viac k témam: kritika, Taliban, vojaci v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin ostro skritizoval pôsobenie Američanov v Afganistane, ich konanie označil za nezodpovedné © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.