Streda, 1. február 2023
Slabý dážď  1,3 °C
Mimoriadne správy

Putin nariadil sprísnenie bezpečnosti na Krymskom moste po explózii, pre Rusov to bola tvrdá rana

 Webnoviny   9. október 2022  55
Putin nariadil sprísnenie bezpečnosti na Krymskom moste po explózii, pre Rusov to bola tvrdá rana

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v sobotu neskoro večer podpísal dekrét o sprísnení bezpečnosti v súvislosti s Krymským mostom a energetickou infraštruktúrou medzi okupovaným polostrovom a Ruskom, pričom touto úlohou poveril Federálnu bezpečnostnú službu (FSB).

Tvrdá rana pre Rusko


Učinil tak po sobotňajšej explózii na spomenutom moste ponad Kerčský prieliv, ktorý spája pevninské Rusko s okupovaným ukrajinským polostrovom Krym. Výbuch spôsobil čiastočné zrútenie mosta, pričom poškodil dôležitú zásobovaciu tepnu ruských vojsk.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


K zodpovednosti za útok na most na Kryme sa nikto neprihlásil. Pre Rusko to však bola tvrdá rana, keďže most má pre Rusov symbolický charakter. Postavili ho po nezákonnej anexii polostrova v roku 2014 a útok naň by mohol viesť k eskalácii konfliktu. Niektorí ruskí zákonodarcovia vyzývajú Putina, aby vyhlásil „protiteroristickú operáciu“ a nie výraz „špeciálna vojenská operácia“, ktorý zľahčuje rozsah bojov pre bežných Rusov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Na Kryme bolo zamračené


Niekoľko hodín po výbuchu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že veliteľ vzdušných síl, generál Sergej Surovikin, bude odteraz veliť všetkým ruským jednotkám na Ukrajine. Surovikin, ktorý bol toto leto poverený vedením jednotiek na juhu Ukrajiny, viedol ruské sily v Sýrii a bol obvinený z toho, že dohliadal na bombardovanie, ktoré zničilo veľkú časť Aleppa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na margo výbuchu na Krymskom moste poznamenal: „Dnes (9. októbra pozn. redakcie) nebol zlý deň a na území nášho štátu bolo väčšinou slnečno. Bohužiaľ, na Kryme bolo zamračené. Aj keď bolo tiež teplo.“ Dodal, že Ukrajina chce budúcnosť „bez okupantov na celom území, najmä na Kryme“.

Viac k témam: Krymský most, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin nariadil sprísnenie bezpečnosti na Krymskom moste po explózii, pre Rusov to bola tvrdá rana © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.