Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Putin nariadil cvičenia simulujúce použitie jadrových zbraní, ide o zjavné varovanie pre západných spojencov Ukrajiny

 Webnoviny   6. máj 2024  97  
Putin nariadil cvičenia simulujúce použitie jadrových zbraní, ide o zjavné varovanie pre západných spojencov Ukrajiny

6.5.2024 (SITA.sk) - Rusko plánuje vojenské cvičenia simulujúce použitie taktických jadrových zbraní. Ministerstvo obrany v Moskve v pondelok vo vyhlásení uviedlo, že manévre, ktoré nariadil vodca Vladimir Putin, sú reakciou na „provokatívne vyhlásenia a hrozby niektorých západných predstaviteľov týkajúce sa Ruskej federácie“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Pripravenosť jadrových síl


Cieľom cvičenia je podľa ruského rezortu obrany „zvýšiť pripravenosť nestrategických jadrových síl plniť bojové úlohy“. Zapoja sa doňho raketové jednotky z Južného vojenského okruhu, ako aj vzdušné sily a námorníctvo.

Je to po prvý raz, čo Rusko verejne oznámilo cvičenia zahŕňajúce taktické jadrové zbrane, aj keď jeho strategické jadrové sily pravidelne trénujú. Taktické jadrové zbrane majú nižšiu účinnosť v porovnaní s masívnymi hlavicami, ktoré vyzbrojujú medzikontinentálne balistické rakety určené na zničenie celých miest.

Varovanie pre západných spojencov


Zahŕňajú letecké bomby, hlavice pre rakety krátkeho doletu a delostreleckú muníciu a sú určené na použitie na bojisku. Oznámenie cvičení je zjavne varovaním pre spojencov Ukrajiny na Západe, aby sa viac nezapájali do ruskej vojny na Ukrajine.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň zopakoval, že nevylučuje vyslanie vojakov na Ukrajinu, a britský minister zahraničných vecí David Cameron povedal, že ukrajinské sily budú môcť použiť britské zbrane s dlhým doletom na zasiahnutie cieľov v Rusku. Kremeľ tieto vyjadrenia označil za nebezpečné.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: Britský minister zahraničných vecí, Francúzsky prezident, Jadrové zbrane, ruské ministerstvo obrany, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Putin nariadil cvičenia simulujúce použitie jadrových zbraní, ide o zjavné varovanie pre západných spojencov Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.