Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Putin má „paranoidné obavy“, že Západ obmedzí moc Ruska vo svete. Vynakladá rekordné sumy na militarizáciu krajiny

 Webnoviny   3. máj 2024  87  
Putin má „paranoidné obavy“, že Západ obmedzí moc Ruska vo svete. Vynakladá rekordné sumy na militarizáciu krajiny

3.5.2024 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin je „paranoidný“ z údajného zámeru Západu obmedziť moc Ruska vo svete, čo ho vedie k tomu, že vynakladá historicky rekordné sumy na militarizáciu krajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Hlas Ameriky, povedala to popredná predstaviteľka amerických tajných služieb Avril Hainesová.

Putin naďalej usudzuje, že Rusko je ohrozené, a takmer určite predpokladá, že väčšia, lepšie vybavená armáda privedie túto myšlienku k západnému a domácemu publiku. Putinove strategické ciele tiež zostávajú nezmenené. Naďalej považuje rozširovanie NATO a západnú podporu Ukrajine za potvrdenie jeho dlhodobého presvedčenia, že Spojené štáty a Európa sa snažia obmedziť Rusko,“ uviedla Hainesová.

Tá sa domnieva, že je s tým spojená „určitá paranoja“.

Viac o téme: Vojna na UkrajineZároveň sa domnieva, že akcie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sú v skutočnosti zamerané na uistenie Ruska o opaku, ale Putinove rozhodnutia urýchlili udalosti, ktorým sa snažil vyhnúť, vrátane rozširovania aliancie, keď Fínsko a Švédsko, ktoré boli desaťročia neutrálne, vstúpili do NATO.

Hainesová vysvetlila, že šéf Kremľa zvýšil výdavky na obranu na takmer 7 % ruského hrubého domáceho produktu, čo je takmer dvojnásobok historického priemeru. Ruský obranný rozpočet v súčasnosti predstavuje približne 25 % všetkých federálnych výdavkov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Putin má „paranoidné obavy“, že Západ obmedzí moc Ruska vo svete. Vynakladá rekordné sumy na militarizáciu krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.