Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,8 °C
Mimoriadne správy

Putin hádže zodpovednosť za napätie na Ukrajine na Západ, požaduje právne záväzné garancie

 Webnoviny  21. december 2021  47
Putin hádže zodpovednosť za napätie na Ukrajine na Západ, požaduje právne záväzné garancie

21.12.2021 (Webnoviny.sk) - Zodpovednosť za stupňujúce sa napätie v Európe nesie Západ. Vyhlásil to v utorok ruský prezident Vladimir Putin, ktorý západné krajiny na čele s USA opakovane vyzval, aby poskytli právne záväzné garancie, že sa Severoatlantická aliancia (NATO) nerozšíri o Ukrajinu ani o ďalšie postsovietske štáty a v okolí Ruska nebude rozmiestňovať svoje zbrane.

Najvážnejšia výzva pre bezpečnosť


Pokiaľ sa na Ukrajine objavia raketové systémy USA a NATO, bude týmto raketám trvať iba niekoľko minút, kým dosiahnu Moskvu, varoval na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi ruských ozbrojených síl Putin.

Pre nás je to najvážnejšia výzva, výzva pre našu bezpečnosť... (od Západu potrebujeme) dlhodobé, právne záväzné záruky, (na rozdiel od) ubezpečení a sľubov,“ ktorým Moskva nemôže veriť, zdôraznil ruský prezident.

Obavy z možnej invázie


Ruské požiadavky bezpečnostných garancií prichádzajú v čase rastúceho napätia súvisiaceho so zhromažďovaním ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny, čo vyvoláva obavy z možnej invázie. Rusko akékoľvek plány útoku na svojo suseda odmieta a obavy Západu označuje za súčasť očierňovacej kampane.

Vzťahy Ruska a USA sa dostali na najhoršiu úroveň od skončenia studenej vojny po tom, čo Rusko v roku 2014 od Ukrajiny anektovalo polostrov Krym a podporilo proruských separatistov, ktorí stále kontrolujú časť územia na východe Ukrajiny.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin hádže zodpovednosť za napätie na Ukrajine na Západ, požaduje právne záväzné garancie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.