Sobota, 28. máj 2022
Slabý dážď  11,7 °C
Mimoriadne správy

Prvý minister Severného Írska rezignoval, dôvodom má byť napätie po brexite

 Webnoviny   3. február 2022  70
Prvý minister Severného Írska rezignoval, dôvodom má byť napätie po brexite

3.2.2022 (Webnoviny.sk) - Prvý minister Severného Írska Paul Givan vo štvrtok odstúpil z funkcie. Učinil tak z dôvodu napätia súvisiaceho s odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorý vyvolal v regióne novú politickú krízu.

Givan sa rozhodol rezignovať po tom, čo severoírsky minister hospodárstva Edwin Poots v stredu rozhodol o zastavení všetkých kontrol potravín a zvierat vstupujúcich do Severného Írska, čo je krok, ktorý porušuje pobrexitovú dohodu medzi Britániou a EÚ.

Írska eurokomisárka Mairead McGuinnessová označila Pootsovo rozhodnutie za „absolútne porušenie medzinárodného práva“. Rovnaké slová použil aj írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.

Na základe dohody dosiahnutej pred odchodom Británie z EÚ zostalo Severné Írsko súčasťou jednotného trhu únie s tovarmi, čo zastrešuje takzvaný severoírsky protokol. Cieľom je zachovať otvorené hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Vytvorilo to však nové colnice pre tovary prichádzajúce do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. Vznikla tak byrokracia a problémy so subdodávkami pre niektoré firmy. Rozhnevalo to tiež severoírskych unionistov, podľa ktorých kontroly podkopávajú rolu Severného Írska v Spojenom kráľovstve a destabilizujú krehkú politickú rovnováhu pre mier v regióne.

Viac k témam: Brexit, Severné Írsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Prvý minister Severného Írska rezignoval, dôvodom má byť napätie po brexite © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.