Piatok, 10. apríl 2020
Slnečno  7,5 °C
Mimoriadne správy

Prvá grécka prezidentka zložila slávnostný sľub, pre koronavírus bol parlament takmer prázdny

 Webnoviny  13. marec 2020  42
Prvá grécka prezidentka zložila slávnostný sľub, pre koronavírus bol parlament takmer prázdny

13.3.2020 (Webnoviny.sk) - Prvá prezidentka Grécka, 63-ročná bývalá sudkyňa Katerína Sakellaropoúlouová, zložila v piatok prezidentský sľub. Stalo sa tak takmer dva mesiace po tom, čo jej parlament drvivou väčšinou hlasov vyslovil svoju podporu.

Piatková ceremónia sa konala v takmer prázdnom parlamente, čo je súčasťou opatrení proti šíreniu koronavírusu. Prítomná bola len hŕstka poslancov a limitovaný počet novinárov.

V Grécku sú zatvorené školy, univerzity, kiná, divadlá, posilňovne aj nočné kluby. Úrady vyzývajú ľudí, aby ostali doma a vyhli sa veľkým zhromaždeniam v snahe utlmiť šírenie epidémie. V krajine doteraz potvrdili 117 prípadov nákazy koronavírusom a jedno úmrtie. Ceremóniu skladania prezidentského sľubu vysielala naživo štátna televízia.

Grécko má historicky nízky počet žien na vysokých politických postoch. V súčasnom kabinete rovnako s výnimkou jednej zastávajú všetky funkcie muži. Sakellaropoúlouová vystriedala v prezidentskom kresle 69-ročného konzervatívca Prokópisa Pavlópoulosa. Funkciu bude vykonávať päť rokov.

Viac k témam: Koronavírus, prezidentské voľby, prezidentský sľub
Zdroj: Webnoviny.sk - Prvá grécka prezidentka zložila slávnostný sľub, pre koronavírus bol parlament takmer prázdny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.