Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života

 Webnoviny  16. november 2020  138
Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života

16.11.2020 (Webnoviny.sk) - Protesty Bielorusov proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a jeho režimu trvajú už 100 dní. Demonštrácie sa v ostatných týždňoch stali každodennou súčasťou života v Bielorusku.

Vypukli po augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Lukašenko. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu.

V pondelok pochodovali bieloruskou metropolou Minsk aj davy dôchodcov. Približne dve tisícky seniorov niesli v rukách kvety a taktiež červené a biele vlajky, ktoré sa stali symbolom zhromaždení proti Lukašenkovi.

EÚ už uvalila na Lukašenka a niekoľko desiatok predstaviteľov bieloruského režimu sankcie v podobe zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku, a je pripravená uložiť ďalšie.

Od augustových volieb bieloruské úrady zatkli viac ako 17-tisíc ľudí. Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna informovala, že bieloruské orgány zaznamenali viac ako 900 trestných činov v súvislosti so správaním demonštrantov.

Viac k témam: demonštrácie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.