Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Proces s novinárom Gershkovichom, ktorý je obvinený zo špionáže, sa začne 26. júna

 Webnoviny  17. jún 2024  129  
Proces s novinárom Gershkovichom, ktorý je obvinený zo špionáže, sa začne 26. júna

17.6.2024 (SITA.sk) - Proces s reportérom amerických novín Wall Street Journal Evanom Gershkovichom obvineným zo špionáže sa začne 26. júna. Odohrá sa na regionálnom súde v Jekaterinburgu, pričom sa bude konať za zatvorenými dverami, ako to v prípadoch špionáže býva.

Gershkovicha zatkli v marci 2023 v Jekaterinburgu a odvtedy ho držia vo väzbe. Väznia ho v moskovskom väzení Lefortovo. V prípade usvedčenia mu hrozí 20 rokov väzenia.

Ruská generálna prokuratúra minulý týždeň uviedla, že 32-ročný novinár je obvinený zo „zhromažďovania tajných informácií" o zariadení Uralvagonzavod, ktoré vyrába a opravuje vojenskú techniku, pričom tak podľa nej robil na rozkaz americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

Gershkovich je prvým reportérom amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. On, jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenia odmietajú.

Viac k témam: Sloboda médií, Špionáž, Súdny proces
Zdroj: SITA.sk - Proces s novinárom Gershkovichom, ktorý je obvinený zo špionáže, sa začne 26. júna © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.