Piatok, 21. január 2022
Zamračené  -3,8 °C
Mimoriadne správy

Prisťahovalci by si mali sociálne dávky v Dánsku zaslúžiť, týždenne by mali odpracovať desiatky hodín

 Webnoviny   8. september 2021  188
Prisťahovalci by si mali sociálne dávky v Dánsku zaslúžiť, týždenne by mali odpracovať desiatky hodín

8.9.2021 (Webnoviny.sk) - Dánska vláda predložila návrh, aby cudzinci a ľudia prisťahovaleckého pôvodu odpracovali týždenne 37 hodín za sociálne dávky. Svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že v krajine „je stále veľa ľudí, najmä nezápadného pôvodu, ktorí nemajú prácu, pre ktorú by mohli ráno vstať“.

Ako tiež uviedla, mnoho žien zahraničného pôvodu zostáva mimo trhu práce, najmä tých s koreňmi na Blízkom východe, v severnej Afrike, Afganistane, Pakistane a Turecku.

Ľudia sa musia vedieť zaopatriť


„Ak prídete do Dánska, musíte pracovať a zaopatriť vás a vašu rodinu. Ak sa človek nemôže uživiť, musí mať povinnosť zúčastniť sa a prispievať sumou, ktorá sa rovná bežnému pracovnému týždňu, aby získal plné sociálne dávky,“ uvádza sa v návrhu.

Program sa začne s ľuďmi, ktorí majú znalosti dánčiny. Miestne samosprávy budú poskytovať školenia. Zatiaľ nie je stanovený termín, kedy bude parlament hlasovať o návrhu. Hoci vládni sociálni demokrati nemajú väčšinu, pravdepodobne pre návrh získajú podporu stredopravých poslancov.

Firmy ponúkajú cudzincom len menej hodín


Podľa Mirky Mozer, šéfky dánskej organizácie Centrum pre imigrantky, ktoré pomáha nájsť imigrantkám prácu, nie je vládny plán dostatočne ambiciózny. Záujemkýň je podľa nej dosť, ale 37-hodinových zamestnaní nie. Mozer podľa svojich slov udržiava kontakty s desiatkami spoločností, ktoré ponúkajú prácu imigrantkám, ale väčšinou len na štyri až desať hodín týždenne.

Imigranti a ich potomkovia predstavujú 14,1 percenta populácie Dánska. Najväčšie skupiny sú z Turecka, Sýrie a Iraku.

Viac k témam: imigranti, práca, sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk - Prisťahovalci by si mali sociálne dávky v Dánsku zaslúžiť, týždenne by mali odpracovať desiatky hodín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.