Pondelok, 11. december 2023
Zamračené  -1 °C
Mimoriadne správy

Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil Netanjahu

 Webnoviny  12. november 2023  210  
Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil Netanjahu

12.11.2023 (SITA.sk) - Izrael bude podľa jeho premiéra naďalej s „plnou silou“ bojovať, aby zlikvidoval palestínske militantné hnutie Hamas.

Prepustenie rukojemníkov


Prímerie v Pásme Gazy, po ktorom volá medzinárodná komunita, by podľa Benjamina Netanjahua bolo možné, len ak by Hamas prepustil všetkých 239 rukojemníkov, ktorých jeho militanti zajali pri útoku na Izrael zo 7. októbra. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktV sobotňajšom televíznom prejave izraelský líder tiež trval na tom, že po vojne bude Pásmo Gazy demilitarizované a Izrael tam bude mať bezpečnostnú kontrolu. Následne objasnil, že to znamená, že izraelské sily musia mať možnosť vstúpiť do Gazy, keď to bude potrebné, aby dolapili militantov.

Odmietnutá idea


Netanjahu tiež odmietol ideu toho, že Palestínska samospráva, ktorá spravuje autonómne oblasti na okupovanom Západnom brehu Jordánu, bude v určitom období kontrolovať Pásmo Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Oba postoje sú v rozpore s povojnovými scenármi, ktoré navrhli Spojené štáty - najbližší spojenec Izraela. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA sú proti izraelskej reokupácii Pásma Gazy a predpokladajú v určitej fáze zjednotenú palestínsku vládu v Gaze aj na Západnom brehu, ako krok k palestínskej štátnosti.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Pásmo Gazy, Prímerie, Rukojemníci, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil Netanjahu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.