Piatok, 12. júl 2024
Oblačno  26 °C
Mimoriadne správy

Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké

 Webnoviny  14. jún 2023  154  
Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké

14.6.2023 (SITA.sk) - Počet utečencov vo svete vlani dosiahol rekordne vysokú úroveň 108,4 milióna. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) o tom informoval vo svojej správe, ktorú zverejnil v stredu.

Ruská vojna na Ukrajine prispela k rekordnému ročnému nárastu utečencov o 19,1 milióna. Informuje o tom portál Politico.

Väčšina žije v rozvojových krajinách


Správa UNHCR potvrdila, že väčšina utečencov žije v rozvojových krajinách, ktoré sú najbližšie k oblastiam krízy.

Až 76 percent utečencov vo svete žije v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, pričom na vrchole rebríčka sú Turecko, Irán a Kolumbia.

„Je potrebná oveľa väčšia medzinárodná podpora a spravodlivejšie zdieľanie zodpovednosti, najmä s tými krajinami, ktoré sú hostiteľmi väčšiny vysídlencov sveta," vyjadril sa vysoký komisár pre utečencov Filippo Grandi.

Česko je tretie v rámci Únie


Vojna na Ukrajine zvýšila tok utečencov prichádzajúcich do Európy. Zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 27 300, v roku 2022 to už bolo 5,7 milióna. Je to najrýchlejší prúd utečencov od konca druhej svetovej vojny.

V rámci Európskej únie hostilo v roku 2022 najviac utečencov Nemecko, a to 2,1 milióna, za ním nasledovali Poľsko a Česko.

Prílevy utečencov v roku 2023 vyvolal tiež konflikt v Sudáne, čím celkový počet do mája tohto roka dosiahol odhadom 110 miliónov.

Viac k témam: Utečenci
Zdroj: SITA.sk - Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.