Piatok, 22. január 2021
Oblačno  4,6 °C
Mimoriadne správy

Prezidentské voľby v Poľsku vyhral Duda, tesný výsledok odráža hlboké kultúrne rozdiely v krajine

 Webnoviny  13. júl 2020  155
Prezidentské voľby v Poľsku vyhral Duda, tesný výsledok odráža hlboké kultúrne rozdiely v krajine

13.7.2020 (Webnoviny.sk) - Nedeľné prezidentské voľby v Poľsku vyhral súčasný líder krajiny Andrzej Duda.

Štátna volebná komisia uviedla, že na základe spočítania 99,97 % hlasov prilákal na svoju stranu 51,21 % voličov. Jeho oponent, liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO) získal 48,79 % hlasov.

Predstaviteľ komisie Sylwester Marciniak vyhlásil, že kompletné oficiálne výsledky oznámia neskôr. Tie sa môžu trochu líšiť, no keďže má Duda o vyše pol milióna viac hlasov, s vysokou pravdepodobnosťou už jeho víťazstvo nezvrátia.

Veľmi tesný výsledok odráža hlboké kultúrne rozdiely v krajine. Duda, ktorého podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), sa uchádza o druhé päťročné obdobie a počas kampane sa zameral na podporu tradičných hodnôt a sociálnu politiku.

Vlnu kritiky spustilo napríklad jeho vyjadrenie, že hnutie za práva LGBT je nebezpečnejšie než komunizmus. Trzaskowski, naopak, podpísal vyhlásenie za toleranciu tejto komunity.

Viac k témam: prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentské voľby v Poľsku vyhral Duda, tesný výsledok odráža hlboké kultúrne rozdiely v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.