Sobota, 6. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Prezidentka Čaputová je na historicky prvej návšteve Švajčiarska, ktoré spolu so Slovenskom čelí podobným výzvam
Webnoviny 20. máj 2022 600
20.5.2022 (Webnoviny.sk) - Slovensko a Švajčiarsko čelia podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej podobným výzvam – následkom pandémie, klimatickým zmenám, energetickej kríze či ruskej invázii Ukrajiny. Uviedla vo svojom statuse na sociálnej sieti, v ktorom sa poďakovala za prijatie od švajčiarskeho prezidenta Ignazia Cassisa a členov vlády.
Slovenská hlava štátu podotkla, že aj keď Švajčiarsko nie je v Európskej únií (EÚ) a Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), spájajú ho s nimi popri mnohých väzbách aj spoločné hodnoty.
Neutralita neznamená ignoranciu
Prezidentka priblížila, že Švajčiari si veľmi cenia slovenskú solidaritu s Ukrajinou.
„Pripomína im rok 1968, keď Švajčiarsko prijalo viac ako 13-tisíc Čechov a Slovákov, ktorí utekali pred sovietskou okupáciou. V prípade invázie Ruska na Ukrajinu sa Švajčiarsko prvýkrát pridalo k sankciám EÚ, v duchu výroku prezidenta Cassisa, že neutralita neznamená ignoranciu,“ napísala.
Historicky prvá štátna návšteva
Čaputová je vo Švajčiarsku ako slovenská hlava štátu na historicky prvej štátnej návšteve. Na pracovnú cestu prišla s veľkou expertnou delegáciou, v ktorej sú zástupcovia slovenských univerzít, výskumných inštitúcií a inovatívnych spoločností.
Dôvodom ich návštevy je, aby nadviazali novú spoluprácu v oblasti výskumu, zelenej tranzície, nízkoemisných technológií, obnoviteľných zdrojov či obehového hospodárstva. Podľa prezidentky ich čakajú tri pre Slovensko veľmi produktívne dni, a to nielen v Berne, ale aj Zürichu a Ženeve.
Viac k témam: oficiálna návšteva, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová je na historicky prvej návšteve Švajčiarska, ktoré spolu so Slovenskom čelí podobným výzvam © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov