Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  14,6 °C
Mimoriadne správy

Prezident Zelenskyj vyzýva Rusko na prímerie. Západu vyčíta, že Ukrajina ostala vo vojne sama

 Webnoviny  25. február 2022  49
Prezident Zelenskyj vyzýva Rusko na prímerie. Západu vyčíta, že Ukrajina ostala vo vojne sama

25.2.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v piatok ráno opäť prihovoril občanom prostredníctvom zverejneného videa.

Výzva Rusku na prímerie


Ako referuje spravodajský web BBC, učinil tak v ukrajinskom a ruskom jazyku a vyzval Rusko na uzavretie prímeria.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt„Rusko s nami bude musieť skôr či neskôr hovoriť o tom, ako ukončiť nepriateľstvo a zastaviť túto inváziu. Čím skôr sa dialóg začne, tým menšie budú straty Ruska. Dovtedy budeme brániť našu krajinu," poznamenal Zelenskyj a priznal, že nemá v úmysle opustiť Kyjev napriek tomu, že je momentálne pre Rusko terčom číslo jeden.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Aktuálna situácia na Ukrajine (fotografie)

Zelenskyj predniesol ďalšiu prosbu západným spojencom, aby pomohli Ukrajine a zastavili útok Ruska. „Dnes ráno bránime náš štát sami. Rovnako ako včera, najmocnejšie sily sveta to sledujú z diaľky. Presvedčili Rusko včerajšie sankcie? Počujeme na našej oblohe a vidíme na našej zemi, že to nestačilo,“ podotkol 44-ročný prezident.

Raketové útoky pred úsvitom


Upozornil však aj na to, že Ukrajina ostala pri bránení svojej krajiny „sama". „Kto je pripravený bojovať spolu s nami? Nikoho takého nevidím. Kto je pripravený nám garantovať vstup do NATO? Všetci sa boja," zhodnotil ukrajinský prezident.

Zelenskyj potvrdil raketové útoky pred piatkovým úsvitom, ktoré sa začali o štvrtej ráno miestneho času. Dodal, že ruské útoky boli zamerané na vojenské aj civilné miesta, aj keď Rusko už skôr uviedlo, že nezameriava svoje útoky na civilistov.

Web BBC však v piatok ráno zverejnil overené video, ktoré ukazuje obytnú budovu v Kyjeve poškodenú raketovým náletom. Podľa kyjevského starostu Vitalija Klička v dôsledku raketových útokov v skorých ranných hodinách boli zranení najmenej traja ľudia.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zelenskyj vyzýva Rusko na prímerie. Západu vyčíta, že Ukrajina ostala vo vojne sama © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.