Streda, 2. december 2020
Oblačno  -4,7 °C
Mimoriadne správy

Prezident Peru znovu čelí hlasovaniu o impeachmente, môžu za to nové obvinenia z korupcie

 Webnoviny   9. november 2020  46
Prezident Peru znovu čelí hlasovaniu o impeachmente, môžu za to nové obvinenia z korupcie

9.11.2020 (Webnoviny.sk) - Peruánsky prezident Martín Vizcarra v pondelok čelí ďalšiemu hlasovaniu o jeho impeachmente, ktoré je už druhým v priebehu takmer dvoch mesiacov. Dôvodom sú nové obvinenia z korupcie.

Vizcarra mal prijať úplatky


Opoziční poslanci tvrdia, že keď bol Vizcarra ešte guvernérom departementu Moquegua, vzal úplatky v hodnote 630-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 530 750 eur) za povolenie dvoch stavebných zmlúv.

Obvinenia v súčasnosti vyšetruje generálna prokuratúra, Vizcarru zatiaľ však neobžalovali a on sám popiera akékoľvek previnenie.

Obvineniam z korupcie čelil aj exprezident


Vizcarra sa ujal prezidentského úradu v roku 2018 po tom, čo na funkciu rezignoval Pedro Pablo Kuczynski, ktorý čelil obvineniam z korupcie v súvislosti s brazílskym stavebným gigantom Odebrecht. Súčasný prezident sa zaviazal bojovať proti korupcii a je jedným z najpopulárnejších lídrov v nedávnej histórii Peru. Opakovane sa však dostáva do stretu s Kongresom, kde má málo spojencov.

Ako pripomína agentúra AP, peruánske zákony umožňujú zákonodarcom odvolať prezidenta z nejasne definovaných dôvodov "morálnej nespôsobilosti". Nie je jasné, či opoziční poslanci získajú 87 hlasov potrebných na odvolanie.

Viac k témam: impeachment, korupcia, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Peru znovu čelí hlasovaniu o impeachmente, môžu za to nové obvinenia z korupcie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.