Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,4 °C
Mimoriadne správy

Estónsky minister vnútra adresoval Bidenovi ostré slová, pre svoje výroky nakoniec rezignoval

 Webnoviny   9. november 2020  103
Estónsky minister vnútra adresoval Bidenovi ostré slová, pre svoje výroky nakoniec rezignoval

9.11.2020 (Webnoviny.sk) - Estónsky krajne pravicový minister vnútra Mart Helme v pondelok rezignoval. Učinil tak po tom, ako v nedeľu označil novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera za "skorumpované postavy" bez poskytnutia podrobností alebo dôkazov.

"Včera v noci som sa rozhodol rezignovať pri pohľade na ohováranie a klamstvá produkované estónskymi médiami," uviedol Helme z Estónskej konzervatívnej ľudovej strany (EKRE).

"Som unavený. Neurobil som nič, čo by ohrozilo bezpečnosť Estónska, ani som nepovedal nič, čo už neodznelo v amerických slobodných médiách," uviedol pre verejnoprávnu televíziu ERR.

Poškodzovanie bilaterálnych vzťahov


Estónsky predseda vlády Jüri Ratas v nedeľu na Facebooku vyzval Helmeho a jeho syna Martina, aby prestali s nepodloženými vyhláseniami, ktoré podľa premiéra poškodzujú bilaterálne vzťahy medzi Estónskom a USA.

Ratas zablahoželal Bidenovi k víťazstvu a zdôraznil, že americké voľby boli "spravodlivé, slobodné a transparentné".

Kontroverzné komentáre politikov


Populista Helme je spoluzakladateľom EKRE, ktorá vo vlaňajších voľbách skončila na treťom mieste. V júli zasadol na predsednícku stoličku v strane jeho syn Martin. Obaja boli v ostatných rokoch v Estónsku zapletení do rôznych politických škandálov pre ich kontroverzné verejné komentáre.

V nedeľu sa spolu objavili v estónskej rozhlasovej šou, kde Martin Helme uviedol, že nepochybuje o tom, že voľby v USA boli sfalšované.

Viac k témam: americký prezident, ohováranie, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Estónsky minister vnútra adresoval Bidenovi ostré slová, pre svoje výroky nakoniec rezignoval © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.