Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Prestížne univerzity čelia propalestínskym protestom. Židovskí študenti sa už necítia bezpečne a došlo aj k zatknutiam 

 Webnoviny  23. apríl 2024  151  
Prestížne univerzity čelia propalestínskym protestom. Židovskí študenti sa už necítia bezpečne a došlo aj k zatknutiam 

23.4.2024 (SITA.sk) - Prestížne americké univerzity sa usilujú zmierniť napätie a čeliť propalestínskym protestom, ktoré sa tam začali šíriť. Po tom, ako v areáli Kolumbijskej univerzity v New Yorku vznikol protestný tábor a minulý týždeň tam zatkli viac ako 100 demonštrantov, objavili sa demonštrácie aj na iných významnejších univerzitách a vysokých školách.

Protesty zo solidarity s Columbijskou univerzitou mali napríklad na Yalovej univerzite, Harvardovej univerzite, Bostonskej univerzite či na Massachusettskom technologickom inštitúte, píše spravodajský portál CNN.

Zatýkalo sa na dvoch univerzitách


V pondelok na Yalovej univerzite zatkli najmenej 45 ľudí a obvinili ich z neoprávneného vstupu a odmietnutia opustiť protest. Hovorca univerzity informoval, že demonštranti sa „zasadzovali za to, aby sa Yale odpútal od výrobcov zbraní“.

Zatýkalo sa aj na Newyorskej univerzite, kde v pondelok zadržali študentov aj zamestnancov inštitúcie, informovala miestna polícia. Protest sa tam začal ráno s účasťou asi 50 ľudí, no počas dňa ich už podľa agentúry AP boli stovky.

Prešli na dištančnú výučbu


Kalifornská štátna polytechnická univerzita, Humboldt v pondelok v noci oznámila, že sa demonštranti zabarikádovali v budovách kampusu, v dôsledku čoho škola zatvorila areál až do stredy a prešla na diaľkové vzdelávanie.

Hybridné vzdelávanie udržiava aj Kolumbijská univerzita.

Protesty postavili študentov proti sebe, pričom propalestínski študenti požadujú, aby ich školy odsúdili izraelskú ofenzívu v Pásme Gazy a zrušili vzťahy so spoločnosťami, ktoré predávajú zbrane Izraelu. Niektorí židovskí študenti medzitým tvrdia, že veľká časť kritiky Izraela prešla do antisemitizmu a spôsobila, že sa necítia bezpečne, pričom poukazujú na to, že Hamas stále zadržiava rukojemníkov, ktorých skupina zajala počas útoku zo 7. októbra.Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Protest, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Prestížne univerzity čelia propalestínskym protestom. Židovskí študenti sa už necítia bezpečne a došlo aj k zatknutiam  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.