Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Pre horúčavy sa časti Indie môžu stať neobývateľnými, teploty stúpli až na 48 stupňov Celzia

 Webnoviny   5. júl 2019  382  
Pre horúčavy sa časti Indie môžu stať neobývateľnými, teploty stúpli až na 48 stupňov Celzia

5.7.2019 (Webnoviny.sk) - Vlny horúčav prichádzajú v Indii zvyčajne medzi marcom a júlom a poľavia s príchodom monzúnových dažďov. Avšak v posledných rokoch sú horúce obdobia intenzívnejšie, častejšie a dlhšie.

India patrí medzi krajiny, u ktorých sa očakáva, že ich dôsledky klimatickej krízy zasiahnu najviac, uvádza Medzivládny panel o klimatickej zmene (IPCC).

Rovnako aj experti z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) tvrdia, že aj v prípade, ak svet úspešne zníži emisie uhlíka a obmedzí predpokladaný nárast priemerných globálnych teplôt, časti Indie sa stanú také horúce, že otestujú limity schopnosti prežitia.

"Budúcnosť vĺn horúčav vyzerá horšie aj pri výraznom zmiernení klimatických zmien a oveľa horšie bez zmiernenia," povedal profesor hydrológie a klímy z MIT Elfatih Eltahir.

Stovky vĺn horúčav


Indická vláda vyhlasuje vlnu horúčav, keď teploty vystúpia o najmenej 4,5 stupňa Celzia nad bežné priemery v danej oblasti počas najmenej dvoch dní.

Vlna horúčav sa považuje za vážnu, ak teploty stúpnu o 6,4 stupňa Celzia nad bežné teploty po dobu najmenej dvoch dní.

Minulý rok bolo naprieč Indiou oficiálne 484 vĺn horúčav, pričom v roku 2010 ich zaznamenali iba 21. Počas tohto obdobia zomrelo viac ako päťtisíc ľudí.

Vysádzajú lesy


V júni namerali v meste Nai Dillí teploty 48 stupňov Celzia, najvyššie v tomto mesiaci od ich zaznamenávania. V meste Čuru v štáte Radžastan teploty takmer prekonali rekord krajiny, keď vystúpili na 50,6 stupňa Celzia. V najchudobnejšom štáte Bihár museli na päť dní zavrieť školy, univerzity a školiace centrá, keď počas vysokých horúčav zomrelo viac ako 100 ľudí.

Situácia v Indii však nie je jedinečná. Tento rok zaznamenali vlny horúčav mnohé oblasti po celom svete, vrátane Španielska, Číny, Nepálu alebo Zimbabwe.

India je signatárskou krajinou Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Do roku 2030 sa zaviazala znížiť emisie uhlíka o 33 až 35 percent pod úrovne z roku 2005. Rovnako investuje do obnoviteľných zdrojov energie, i keď je stále vo veľkej miere závislá od spaľovania uhlia. Pre znižovanie emisií uhlíka tiež vysádza lesy.

Viac k témam: horúčavy, leto
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre horúčavy sa časti Indie môžu stať neobývateľnými, teploty stúpli až na 48 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.