Streda, 12. august 2020
Slnečno  15,7 °C
Mimoriadne správy

Pražský primátor podpísal partnerskú zmluvu s Tchaj-pejom, čínskych vyhrážok sa nebojí

 Webnoviny  13. január 2020  38
Pražský primátor podpísal partnerskú zmluvu s Tchaj-pejom, čínskych vyhrážok sa nebojí

13.1.2020 (Webnoviny.sk) - Pražský primátor Zdeněk Hřib, ktorý kandidoval za liberálnych Pirátov, naďalej ukazuje, že na rozdiel od prezidenta Miloša Zemana či iných zahraničných štátnikov sa nebojí vyhrážok zo strany Číny.

V pondelok napriek enormnému tlaku zo strany Pekingu podpísal dohodu o partnerskej spolupráci medzi Prahou a taiwanským hlavným mestom Tchaj-pej. V októbri pritom vypovedal po diplomatickej roztržke podobnú zmluvu s Prahou Peking, a následne Čína pokračovala ďalšími vyhrážkami.

"Voľba medzi tým, čo je správne, a tým, čo je ľahké, je predovšetkým voľbou mravnou," vyhlásil v pondelok pri podpise zmluvy s Tchaj-pejom pražský primátor. Primátorovi taiwanskej metropoly Kche Wen-čeovi povedal, že obe mestá podľa neho "zdieľajú demokratické hodnoty, rešpekt k základným ľudským právam a slobode na poli kultúry".

Rušia koncerty


Kultúry sa týkajú aj prvé čínske protiopatrenia - Peking už na protest proti rozhodnutiu Prahy uzatvoriť zmluvu s Tchaj-pejom zrušil viaceré pripravované turné českých orchestrov a komorných súborov v Číne.

Spor medzi Čínou a pražským magistrátom vyvolalo to, keď Peking začal minulý rok trvať na tom, aby zmluva medzi ním a Prahou obsahovala aj záväzok českej strany, že uznáva "princíp jednej Číny". Pražský pirátsky primátor však túto čínsku požiadavku odmietol.

Čínski komunisti pritom uznanie "princípu jednej Číny" vyžadujú od všetkých zahraničných partnerov, a z toho dôvodu napríklad všetky krajiny, ktoré majú diplomatické styky s Čínou, ich neudržiavajú s Taiwanom.

Negatívne reakcie


Po tom, čo sa pražský primátor Číne postavil, čínsky veľvyslanec v ČR Čang Ťien-min pražský magistrát vyzval, aby "čo najskôr zmenil svoj prístup a prispôsobil sa trendu súčasného vývoja a historického pokroku". "V opačnom prípade nakoniec pocítia ujmu jeho vlastné záujmy," napísal veľvyslanec.

Toto jeho vyhlásenie vyvolalo negatívnu reakciu zo strany českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka, a dokonca aj zo strany premiéra Andreja Babiša, ktorý vyhlásil, že "ten tón komunikácie určite nie je prijateľný".

Odštiepenecká provincia


Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Pekingu k moci komunistov. Čína trvá na tom, že ostrov je len jej odštiepeneckou provinciou. Čínsky prezident Si Ťin-pching koncom minulého roka vyhlásil, že Peking v prípade potreby získa naspäť Taiwan aj silou.

Podobne bedlivo ako vzťahy a komunikáciu zahraničných partnerov s Taiwanom si Čína stráži aj ich postoje k Hongkongu či tibetskému duchovnému vodcovi dalajlámovi.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky Českej televízie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Pražský primátor podpísal partnerskú zmluvu s Tchaj-pejom, čínskych vyhrážok sa nebojí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.