Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

Požičovňa lyží vo švajčiarskom Davose odmieta obslúžiť Židov, polícia začala vyšetrovanie

 Webnoviny  12. február 2024  115  
Požičovňa lyží vo švajčiarskom Davose odmieta obslúžiť Židov, polícia začala vyšetrovanie

12.2.2024 (SITA.sk) - Hlavná švajčiarska židovská organizácia v pondelok odsúdila antisemitský nápis umiestnený v lyžiarskom obchode neďaleko Davosu, ktorý bráni Židom požičiavať si vybavenie z obchodu. Krajská polícia začala vyšetrovanie.

Nápis v obchode pri Davose, mestom, ktoré je známe tým, že každoročne v januári hostí Svetové ekonomické fórum, uvádzal, že po sérii nepríjemných incidentov v podaní „našich židovských bratov“ im obchod už nebude prenajímať výstroj, ako sú sane, lyže a snežnice.

Majiteľov nezastihli


Zdá sa, že správa napísaná v hebrejčine bola zameraná na izraelských Židov, ktorí v ostatných rokoch cestujú do Davosu v hojnom počte na letné aj zimné prázdninové pobyty.

Polícia v kantóne Graubünden prostredníctvom e-mailu uviedla, že začala vyšetrovanie pre možné trestné porušenie švajčiarskeho zákona zakazujúceho diskrimináciu a podnecovanie k nenávisti.

Majiteľov obchodu nebolo možné okamžite zastihnúť, aby sa k veci vyjadrili. Agentúra pre cestovný ruch v Davose odmietla okamžite odpovedať na žiadosť agentúry AP o komentár, ale uviedla, že odpovie e-mailom.

Krádež saní


„Po sérii nepríjemných incidentov, vrátane krádeže saní, už nepožičiavame športové vybavenie našim židovským bratom,“ znel nápis umiestnený na okne pri pulte s prilbami.

Švajčiarska federácia židovských obcí odsúdila incident, o ktorom informovali švajčiarske médiá po nedeľnom príspevku na sociálnej sieti od člena mestského zastupiteľstva v Zürichu Jehudu Spielmana.

Viac k témam: Antisemitizmus, Židia
Zdroj: SITA.sk - Požičovňa lyží vo švajčiarskom Davose odmieta obslúžiť Židov, polícia začala vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.