Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Požiare v Kalifornii ohrozujú tisícky vzácnych sekvojí, hasiči ich balia do ochranných plachiet (video)

 Webnoviny  17. september 2021  109
Požiare v Kalifornii ohrozujú tisícky vzácnych sekvojí, hasiči ich balia do ochranných plachiet (video)

17.9.2021 (Webnoviny.sk) - Hasiči v Kalifornii balia vzácne stromy do ochranných ohňovzdorných plachiet, aby ich ochránili pred požiarom, ktorý sa šíri svetoznámym Národným parkom Sequoia.

Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého sa úrady obávajú, že plamene by mohli o niekoľko hodín dosiahnuť známy Obrí les, v ktorom rastú niektoré z najväčších stromov na svete.

S požiarmi bojujú stovky hasičov


V lese sa nachádza asi dvetisíc sekvojí, vrátane stromu známeho ako Generál Sherman, ktorý je vysoký 83 metrov a v súčasnosti je najväčším známym žijúcim stromom na Zemi. Jeho vek odhadujú na približne 2300 až 2700 rokov.

S požiarmi Colony a Paradise, ktoré sa rozširujú už týždeň, bojuje viac ako 350 hasičov s podporou vrtuľníkov a lietadiel.

Sekvoje by mali požiare zvládnuť


Sekvoje sú podľa odborníkov veľmi odolné voči plameňom a vyvinuli sa tak, aby prežili požiare. Hasiči však niektoré z najvzácnejších stromov, vrátane Generála Shermana, aj tak preventívne zabalili do ohňovzdorných plachiet.

V Kalifornii tento rok zaznamenali viac ako 7400 lesných požiarov, ktoré spálili viac ako 8900 kilometrov štvorcových. Ich šíreniu napomáhajú vysoké teploty a extrémne sucho.Viac k témam: lesný požiar, ohrozené druhy, stromy
Zdroj: Webnoviny.sk - Požiare v Kalifornii ohrozujú tisícky vzácnych sekvojí, hasiči ich balia do ochranných plachiet (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.