Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Popredná berlínska politička Giffeyová sa stala obeťou napadnutia, pred voľbami do europarlamentu narastajú obavy z násilia
Webnoviny 8. máj 2024 508
8.5.2024 (SITA.sk) - Popredná berlínska politička Franziska Giffeyová sa stala terčom násilného napadnutia, pri ktorom utrpela zranenia hlavy a krku.
Druhú útok
V stredu o tom informovala nemecká polícia. Bol to v priebehu niekoľkých dní druhý útok na volených predstaviteľov, ktorý vyvoláva obavy z rastúceho politického násilia v Nemecku.
Giffeyovú, najvyššiu ekonomickú predstaviteľku nemeckej metropoly, bývalú starostku Berlína a niekdajšiu spolkovú ministerku, napadol v utorok na podujatí v berlínskej knižnici muž, ktorý k nej pristúpil zozadu a udrel ju taškou obsahujúcou tvrdý predmet.
Giffeyovú okamžite previezli do nemocnice a ošetrili jej zranenia hlavy a krku. Berlínska prokuratúra v stredu ráno uviedla, že identifikovala údajného páchateľa, podrobnosti však neuviedla.
Útok na demokraciu
Berlínsky starosta Kai Wegner útok ostro odsúdil. „Každý, kto útočí na politikov, útočí na našu demokraciu,“ povedal Wegner podľa nemeckej tlačovej agentúry dpa. „Nebudeme to tolerovať. Budeme sa stavať proti všetkým formám násilia, nenávisti a agitácie a chrániť našu demokraciu.“
„Žijeme v slobodnej a demokratickej krajine, v ktorej môže každý slobodne vyjadriť svoj názor... A napriek tomu existuje jasná hranica. A to je násilie voči ľuďom, ktorí zastávajú iný názor, z akéhokoľvek dôvodu, v akejkoľvek forme. Sú prekročenia hraníc, proti ktorým sa ako spoločnosť musíme rozhodne postaviť,“ napísala Giffeyová na Instagrame.
Minulý týždeň zbili v Drážďanoch kandidáta za stredoľavú stranu nemeckého kancelára Olafa Scholza v budúcomesačných voľbách do Európskeho parlamentu Matthiasa Eckeho a museli ho operovať. Polícia zadržala štyroch podozrivých vo veku od 17 do 18 rokov.
Viac k témam: Napadnutie, Nemecká polícia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - Popredná berlínska politička Giffeyová sa stala obeťou napadnutia, pred voľbami do europarlamentu narastajú obavy z násilia © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Kybernetické útoky na podnikateľský sektor sú na vzostupe, kľúčom je prevencia
Medzinárodný vyšehradský fond po prvýkrát udelil ocenenie Mini projekt roka