Štvrtok, 11. august 2022
Mimoriadne správy

Popieranie masakru v Buči je na Facebooku populárnejšie ako pravda, tvrdí britská štúdia

 Webnoviny  25. apríl 2022  118
Popieranie masakru v Buči je na Facebooku populárnejšie ako pravda, tvrdí britská štúdia

25.4.2022 (Webnoviny.sk) - Na Facebooku je obsah popierajúci ruské zverstvá v Buči neďaleko ukrajinskej metropoly Kyjev populárnejší ako pravda. Tvrdí to štúdia britského Inštitútu pre strategický dialóg (ISD).

Tá skúmala príspevky na uvedenej sociálnej sieti v 20 krajinách a zistila, že viac ako tri týždne po objavení masakry v Buči sú na Facebooku najviac zdieľané príspevky tie, ktoré túto udalosť spochybňujú.

Spochybňovanie mainstreamu


Spomedzi 200 analyzovaných príspevkov až 44 vykazovalo prokremeľskú zaujatosť a šesť bolo uverejnených na stránkach spojených s ruskými štátnymi médiami alebo ruskými veľvyslanectvami.

Dovedna 55 z analyzovaných príspevkov (27,5 %) spochybňuje legitímnosť obrázkov z Buče, ktoré použili západné mainstreamové médiá.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktTých 55 príspevkov, ktoré spochybňujú mainstreamové rozprávanie o zverstvách v Buči, si získalo na internete výrazne väčšiu pozornosť než tie, ktoré mainstreamový príbeh nespochybňujú.

Spomenutých 55 príspevkov malo spolu 208 416 zdieľaní, zatiaľ čo zvyšných 145 príspevkov malo dohromady 172 063 zdieľaní.

Analyzovali aj Slovensko


Medzi krajinami, v ktorých ISD analyzoval príspevky na Facebooku, bolo aj Slovensko. Štúdia zistila, že na Slovensku až sedem z desiatich najzdieľanejších príspevkov o Buči obsahovalo prokremeľské naratívy, čo bolo najviac spomedzi skúmaných krajín.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Buča (fotografie)

Až na jednu výnimku, všetky ostatné z desiatich najzdieľanejších príspevkov na Slovensku boli zverejnené na facebookových stránkach, ktoré sú známe šírením nenávistných prejavov a dezinformácií alebo pre svoj extrémistický či populistický postoj.

Viac k témam: Buča, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Popieranie masakru v Buči je na Facebooku populárnejšie ako pravda, tvrdí britská štúdia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.