Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Poľský premiér odsúdil protesty voči zákazu interrupcií. Zhromažďovať sa je zakázané, pripomína

 Webnoviny  27. október 2020  156
Poľský premiér odsúdil protesty voči zákazu interrupcií. Zhromažďovať sa je zakázané, pripomína

27.10.2020 (Webnoviny.sk) - Poľský premiér sa v utorok zastal sprísnenia interrupčného zákona a odsúdil masívne protesty, ktoré proti tomu vedú aktivisti za ľudské práva, s tým, že by sa nemali konať, keď v krajine platia obmedzenia proti šíreniu koronavírusu.

Demonštranti blokovali dopravu


Protesty sa v Poľsku konajú po tom, čo vo štvrtok ústavný súd rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva v prípade deformácie plodu je protiústavné, čím v podstate zakázal takmer všetky interrupcie.

V pondelok demonštranti hodiny blokovali dopravu v mnohých mestách, zišli sa tiež pred kostolmi a katolíckych lídrov, ktorí odsudzujú interrupcie, častovali nadávkami. Tiež vyzývali, aby mali ženy právo na voľbu.

Interrupcia len po znásilnení


"Aby ste mali slobodu voľby, musíte byť najprv nažive," vyjadril sa Mateusz Morawiecki v reakcii na protesty a dodal, že súčasné dianie v uliciach "predstavuje agresiu, vandalizmus, útoky, je absolútne neprípustné a nemalo by sa vôbec konať". Premiér vyzval ľudí, aby dodržiavali obmedzenia, ktoré okrem iného zakazujú zhromažďovanie viac ako piatich osôb.

Na tento týždeň sú pritom naplánované ďalšie protesty. V Poľsku, ktoré malo aj predtým jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európe, môžu ženy po štvrtkovom rozhodnutí umelé prerušenie tehotenstva podstúpiť už len v prípade ohrozenia ich zdravia alebo keď je tehotenstvo výsledkom znásilnenia či incestu.

Viac k témam: demonštrácie, protesty, zákon o interupciách
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský premiér odsúdil protesty voči zákazu interrupcií. Zhromažďovať sa je zakázané, pripomína © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.