Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Poľsko začleňuje hraničné priechody s Ukrajinou na zoznam kritickej infraštruktúry, zabezpečí prepravu pomoci

 Webnoviny  22. február 2024  167  
Poľsko začleňuje hraničné priechody s Ukrajinou na zoznam kritickej infraštruktúry, zabezpečí prepravu pomoci

22.2.2024 (SITA.sk) - Poľsko začleňuje hraničné priechody s Ukrajinou na zoznam kritickej infraštruktúry, aby zabezpečilo prepravu vojenskej a humanitárnej pomoci na ukrajinské územie bez akéhokoľvek zdržiavania. Oznámil to vo štvrtok poľský premiér Donald Tusk.

Osud Ukrajiny visí na vlásku


Predseda poľskej vlády to povedal po protestoch poľských farmárov, ktoré sprevádzala blokáda hraníc a vysypanie ukrajinského obilia z nákladných vlakov na poľskom hraničnom priechode.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Osud Ukrajiny visí na vlásku a nemusím nikoho presviedčať, že to znamená, že na vlásku visí aj náš osud,“ povedal Tusk. Zároveň oznámil, že hraničné priechody a úseky ciest a železničných tratí budú teraz pridané do zoznamu kritickej infraštruktúry, aby sa zabezpečila „stopercentná záruka, že vojenská a humanitárna pomoc sa dostane na ukrajinskú stranu bez akéhokoľvek meškania".

Protiukrajinské heslá a transparenty


Poľské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že ho znepokojili protiukrajinské heslá a transparenty vychvaľujúce ruského vodcu Vladimira Putina počas nedávnych farmárskych protestov.

Na jednom traktore na tohtotýždňovom proteste v Sliezsku na juhu Poľska sa objavila sovietska vlajka a transparent s nápisom: „Putin, urob poriadok s Ukrajinou, Bruselom a našimi vládcami".

Akýkoľvek takýto útok vo verejnom priestore alebo podpora Putinovho naratívu sú vlastizradou a dúfam, že demonštranti aj všetky služby z toho vyvodia správne dôsledky," povedal Tusk. „V žiadnom prípade to nebudeme tolerovať," dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: blokáda hraničných priechodov, Hraničné priechody, poľský premiér, pomoc Ukrajine, protesty farmárov, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Poľsko začleňuje hraničné priechody s Ukrajinou na zoznam kritickej infraštruktúry, zabezpečí prepravu pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.