Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde

 Webnoviny  17. august 2021  63
Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde

17.8.2021 (Webnoviny.sk) - Poľsko zruší disciplinárnu komoru pôsobiacu pri Najvyššom súde krajiny. Vláda to oznámila v utorok. Podľa jej vyhlásenia o rozhodnutí informovala Európsku komisiu (EK) v liste z pondelka.

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že komora poškodzuje nezávislosť súdnictva a je v rozpore s právom Európskej únie (EÚ).

Poľsko hľadá spôsob


Poľská vláda stále trvá na tom, že potrebuje nájsť spôsob, ako trestať sudcov, ktorí porušujú zákony alebo inak zneužívajú svoje postavenie. Uviedla, že v rámci pokračujúcich reforiem súdneho systému nájde spôsob, ako to dosiahnuť.

Vláda tiež trvá na tom, že poľské právo je nadradené právu EÚ, čo je ďalšia otázka prehlbujúca napätie vo vzťahoch s európskym blokom.

Súdny systém a nové právomoci


Od nástupu k moci v roku 2015 poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) transformovala súdny systém spôsobom, ktorý jej dal nové právomoci vo vzťahu k súdom a menovaniu sudcov.

Zmeny vyvolali silnú kritiku a viedli k varovaniam pred sankciami zo strany EÚ z dôvodu porušenia demokratického princípu rozdelenia moci. Bruselská komisia dala Poľsku čas po pondelka, aby vláda konala v súlade s rozhodnutím ECJ, inak krajine hrozili finančné sankcie.

Viac k témam: disciplinárna komora, poľská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.