Streda, 23. jún 2021
Oblačno  23,4 °C
Mimoriadne správy

Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru, dokument je údajne škodlivý a porušuje ústavu

 Webnoviny  26. júl 2020  155
Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru, dokument je údajne škodlivý a porušuje ústavu

26.7.2020 (Webnoviny.sk) - Poľsko odstúpi od európskej dohody zameranej proti násiliu páchanému na ženách. V sobotu to oznámil minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, podľa ktorého je dokument, známy ako Istanbulský dohovor, "škodlivý", pretože vyžaduje, aby školy učili deti o "gender". Dodal zároveň, že reformy, ktoré krajina zaviedla v uplynulých rokoch, predstavujú pre ženy dostatočnú ochranu.

Poľsko podľa neho začne proces formálneho odstúpenia od dohody v pondelok. Vláda tvrdí, že dohovor je proti poľskej ústave a rímsko-katolíckym rodinným tradíciám. Podľa Ziobra dokument porušuje práva rodičov a "obsahuje prvky ideologickej povahy". Proti plánom konzervatívnej vlády protestovali tisícky ľudí vo Varšave, Vroclave, Čenstochovej a ďalších poľských mestách.

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Jeho základným cieľom je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia" s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách.

Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe. Informácie pochádzajú zo spravodajského portálu BBC, agentúry AP a webstránky moznostvolby.sk.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, ústava
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru, dokument je údajne škodlivý a porušuje ústavu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.