Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7 °C
Mimoriadne správy

Poľskí farmári protestovali proti zákonu o ochrane zvierat, brzdili premávku a nastražili fúriky naplnené hnojom (foto)

 Webnoviny   7. október 2020  126
Poľskí farmári protestovali proti zákonu o ochrane zvierat, brzdili premávku a nastražili fúriky naplnené hnojom (foto)

7.10.2020 (Webnoviny.sk) - Poľskí farmári v stredu brzdili svojimi traktormi premávku na hlavných cestách a pred kanceláriami poslancov nechali fúriky naplnené hnojom.

Protestovali tak proti novému navrhovanému zákonu zakazujúcemu kožušinové farmy a rituálne zabíjanie zvierat pre export, pre ktorý podľa ich slov skrachujú.

Protest sa tiež konal proti nedávnemu zosadeniu ministra poľnohospodárstva, ktorý tiež kritizoval spomínanú legislatívu.

Veľká akcia farmárov


Stredajší protest je prvou veľkou akciou farmárov proti pravicovej vláde, ktorú vedie konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), od roku 2015, keď sa ujala moci.

Poľnohospodári boli dosiaľ hlavnou voličskou základňou strany, pričom sa stotožňovali s jej veľkorysými rodinnými bonusmi a tradičnými hodnotami, pripomína agentúra AP.

Kontroverzný zákon


Návrh kontroverzného zákona o ochrane zvierat v súčasnosti posudzuje Senát poľského parlamentu. V prípade schválenia zakáže nielen kožušinové farmy a rituálne zabíjanie, ale napríklad aj používanie zvierat v cirkusoch.

Legislatíva vyvolala vo vládnej koalícii veľkú krízu, pretože ju menšie koaličné strany odmietli podporiť v dolnej komore parlamentu. Prezident Andrzej Duda, ktorý je blízky PiS, naznačil, že by zákon mohol zamietnuť.

Farmári medzičasom hrozia ďalšími protestmi.

Viac k témam: farmári, návrh zákona, ochrana zvierat, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľskí farmári protestovali proti zákonu o ochrane zvierat, brzdili premávku a nastražili fúriky naplnené hnojom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.