Nedeľa, 17. január 2021
Polojasno  -6,4 °C
Mimoriadne správy

Poľskí colníci zhabali na letisku vo Varšave záznamy komunistických bezpečnostných služieb

 Webnoviny  30. október 2020  102
Poľskí colníci zhabali na letisku vo Varšave záznamy komunistických bezpečnostných služieb

30.10.2020 (Webnoviny.sk) - Colníci na letisku vo Varšave objavili a zhabali vzácne historické dokumenty a záznamy poľských komunistických bezpečnostných orgánov z rokov 1967 a 1968, ktoré smerovali do Spojených štátov.

V piatok to agentúre AP potvrdil poľský Ústav národnej pamäti (IPN). Odosielateľa ani adresáta v USA úrady nemenovali.

Viac než sto nahrávok


Materiály popisovali situáciu a názory vo vnútri komunistickej Poľskej zjednotenej robotníckej strany, ktorá bola v tom čase pri moci, a tiež spoločenské nálady medzi študentmi, umelcami, intelektuálmi a pracovníkmi v čase vedúcom k a počas protestov študentov v roku 1968 a počas antisemitskej kampane, uviedol zástupca generálneho prokurátora Andrzej Pozorski.

Tieto udalosti viedli k zmene vedenia strany a vo vláde v roku 1970.

Pozorski vysvetlil, že 11 súborov písaných dokumentov a viac ako 100 nahrávok vyrobili vtedajšie ministerstvo vnútra a regionálne orgány milícií.

Začalo sa vyšetrovanie


Colníci ich odovzdali IPN, ktorý sa venuje analýze historických dokumentov, najmä z čias druhej svetovej vojny a komunizmu, a kde Pozorski pôsobí ako hlavný vyšetrovateľ.

Vyšetrovatelia v súvislosti s nálezom začali vyšetrovanie a prehľadali dom odosielateľa.

Poľské zákony totiž ukladajú povinnosť ľuďom vlastniacim historické dokumenty, aby ich odovzdali IPN alebo skončili na maximálne osem rokov vo väzení.

Viac k témam: historické dokumenty, komunisti, komunizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľskí colníci zhabali na letisku vo Varšave záznamy komunistických bezpečnostných služieb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.