Streda, 23. jún 2021
Zamračené  22,7 °C
Mimoriadne správy

Poľskí aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy, hrozí im väzenie za urážku náboženského cítenia

 Webnoviny   6. august 2020  142
Poľskí aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy, hrozí im väzenie za urážku náboženského cítenia

6.8.2020 (Webnoviny.sk) - Poľská polícia zatkla a obvinila troch ľudí, ktorí vo Varšave vyvesili na sochy dúhové vlajky. Okrem vlajok aktivisti protestujúci proti politike prezidenta Andrzeja Dudu nepriateľskej voči LGBT komunite na sochy Ježiša Krista, Mikuláša Kopernika a Varšavskej morskej panny navliekli aj ružové rúška s anarchistickým symbolom.

Urážka náboženského cítenia


Polícia ich obvinila zo znesvätenia pamätníkov a urážky náboženského cítenia, informuje spravodajský portál BBC.

O tom, či sa trojica postaví pred súd, rozhodnú prokurátori. Za trestné činy urážajúce náboženské cítenie v Poľsku hrozí pokuta alebo až dvojročné väzenie.

Konanie odsúdil aj premiér


Premiér Mateusz Morawiecki odsúdil konanie aktivistov s tým, že sochy symbolizujú hodnoty dôležité pre milióny Poliakov. Aktivisti tvrdia, že protestovali proti homofóbnej ideológii vládnych predstaviteľov.

Duda, ktorý je spojencom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), dnes zložil prezidentskú prísahu. On aj vláda sa často vyjadrujú homofóbne, až buričsky, proti LGBT komunite. Počas kampane sa Duda napríklad vyjadril, že LGBT hnutie je "ničivejšie" ako komunizmus.

Viac k témam: LGBT, LGBTI
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľskí aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy, hrozí im väzenie za urážku náboženského cítenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.