Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  17,3 °C
Mimoriadne správy

Poľská vládna strana môže mať na krku škandál, konzuláty krajiny vraj vydávali státisíce pracovných víz za úplatky

 Webnoviny  11. september 2023  96  
Poľská vládna strana môže mať na krku škandál, konzuláty krajiny vraj vydávali státisíce pracovných víz za úplatky

11.9.2023 (SITA.sk) - Poľské opozičné strany kritizujú vládu pre správy, že poľské konzuláty mohli za úplatok vydávať státisíce dočasných pracovných víz.

To by pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami mohlo predstavovať veľký problém pre vládnu nacionalistickú stranu Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá zastáva antiimigračný postoj, a to najmä voči ľuďom z moslimských krajín. Informuje o tom spravodajský portál Politico.

Mali platiť päťtisíc dolárov


„Viete kto privádza do Európy najviac moslimských migrantov? Vláda, ktorá nimi najviac straší. Vláda PiS,“ vyjadril sa na sociálnych sieťach líder opozičnej Občianskej koalície Donald Tusk.

Poľské noviny Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita a Rádio Zet informovali, že pod dohľadom námestníka ministra zahraničia Piotra Wawrzyka, ktorého koncom augusta prepustili a vypadol aj z kandidátky PiS, prekvital korupcii blízky program udeľovania víz občanom krajín mimo Európskej únie (EÚ).

Ľudia v rámci neho údajne platili 5 000 dolárov za to, aby sa predbehli na poľských konzulátoch v rozvojových krajinách.

Program vyšetruje poľský protikorupčný úrad. Gazeta Wyborcza informovala, že vyšetrovanie sa začalo po tlaku ďalších krajín EÚ, ktoré znepokojil vysoký počet pracovných víz vydaných v Poľsku.

Stánky pred veľvyslanectvom


Podľa poslancov Občianskej koalície Marcina Kierwińského a Jana Grabieca za posledné tri roky mohlo Poľsko vydať do 350-tisíc víz porušujúcich predpisy.

Nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničia povedal Rádiu Zet, že „v jednej africkej krajine boli pred poľským veľvyslanectvom stánky, kde ste si mohli kúpiť opečiatkované víza; stačilo napísať meno“.

V roku 2021 Poľsko vydalo takmer 970-tisíc „prvých povolení na pobyt“, čo je podľa štatistického úradu EÚ Eurostat tretina všetkých takýchto povolení udelených krajinami Únie občanom mimo eurobloku. Za rok 2022 Poľsko neposkytlo údaje.

„Vystríhal by som pred používaním frázy ‘gigantický škandál’, keďže vieme tak málo,“ povedal pre noviny Rzeczpospolita predseda parlamentného výboru pre zahraničné veci a člen PiS Radosław Fogiel.

„Ak je to pravda, že sa predávali víza, je to škandál a niekto by sa mal za to zodpovedať. Ale opakujem, ak je to pravda a zatiaľ sme riešili informácie len z médií,“ povedal zas pre Rádio Zet.

PiS v prieskumoch vedie


Minister zahraničia Zbigniew Rau povedal, že aj keď má niekto víza, neznamená to, že bude prijatý do krajiny, keď sa objaví na hranici.

Poľská prokuratúra, na ktorej čele je minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro v stanovisku uviedla, že „informácie poskytnuté niektorými politikmi vrátane Donalda Tuska o nezrovnalostiach pri vydávaní víz obsahujú nepravdy a nesúvisia so zisteniami vyšetrovania“.

PiS nekritizuje len Tuskova koalícia, ale aj ďalšie opozičné strany. Poľská ľudová strana chce, aby zakročil prezident Andrzej Duda.

Napriek správam o možnom škandále PiS v prieskumoch verejnej mienky, ktorých výsledky zhromaždilo Politico, vedie s 38-percentnou podporou. Občianska koalícia má 31 percent.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Poľsku, Pracovné víza, Úplatky
Zdroj: SITA.sk - Poľská vládna strana môže mať na krku škandál, konzuláty krajiny vraj vydávali státisíce pracovných víz za úplatky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.