Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Politická kríza v Bulharsku pokračuje, krajinu čakajú predčasné voľby, v ktorých môžu posilniť proruskí politici

 Webnoviny  27. júl 2022  59
Politická kríza v Bulharsku pokračuje, krajinu čakajú predčasné voľby, v ktorých môžu posilniť proruskí politici

27.7.2022 (Webnoviny.sk) - Bulharsko smeruje k novým parlamentným voľbám po tom, ako sa trom najväčším stranám v parlamente nepodarilo zostaviť vládu.

Líder Bulharskej socialistickej strany Georgi Svilenski v stredu novinárom povedal, že úsilie o zostavenie schopnej koalície zlyhalo, keďže navrhovaná stratégia vládnutia nezískala potrebný súhlas v Národnom zhromaždení.

Prezident rozpustí parlament


„V tejto situácii zajtra vrátime prezidentovi mandát nesplnený,“ vyjadril sa Svilenski.

Prezident musí teraz rozpustiť parlament, vymenovať dočasnú vládu a určiť termín už štvrtých parlamentných volieb od apríla 2021. Voľby sa pravdepodobne uskutočnia v októbri.

Podľa politických analytikov by mohli vyústiť do roztrieštenosti parlamentu a prehĺbiť politickú krízu, ktorej členská krajina EÚ a NATO čelí už niekoľko mesiacov.

Prozápadná vláda padla


Už skôr sa dvom hlavným politickým stranám v parlamente, reformistickej strane Pokračujeme v zmene a stredopravej strane GERB, nepodarilo ukončiť najnovšiu politickú krízu v krajine na pozadí rastúceho napätia s Ruskom.

Minulomesačné zvrhnutie prozápadného kabinetu premiéra Kirila Petkova, ktorý sa ujal úradu vlani v decembri a zaviazal sa nulovej tolerancii voči korupcii, pomohlo pripraviť cestu k novým voľbám, od ktorých analytici očakávajú, že prinesú silnejšiu prítomnosť nacionalistických a proruských skupín v parlamente.

Viac k témam: Predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Politická kríza v Bulharsku pokračuje, krajinu čakajú predčasné voľby, v ktorých môžu posilniť proruskí politici © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.