Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  -0,2 °C
Mimoriadne správy

Lesných požiarov v krajinách Únie dramaticky pribudlo, pätnásťročný priemer bol prekročený štvornásobne

 Webnoviny  27. júl 2022  78
Lesných požiarov v krajinách Únie dramaticky pribudlo, pätnásťročný priemer bol prekročený štvornásobne

27.7.2022 (Webnoviny.sk) - Celkový počet lesných požiarov v Európskej únii (EÚ) od začiatku roka 2022 je takmer štyrikrát vyšší ako priemer v rovnakom období za uplynulých 15 rokov. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na údaje z programu Copernicus.

Anglicko zažíva najsuchší júl


Copernicus prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že od začiatku roka do 23. júla zasiahlo krajiny EÚ 1 926 lesných požiarov. Priemer za rovnaké obdobie z rokov 2006 až 2021 bol pritom 520.

Anglicko, ktoré nie je súčasťou EÚ a Copernicus jeho údaje nezahŕňa, zase zažíva najsuchší júl od roku 1911, keď zatiaľ spadlo len 24 % priemerných očakávaných zrážok. Informovala o tom britská meteorologická služba.

Príčinou je klimatická zmena


Minulý týždeň teploty v Spojenom kráľovstve prvý raz prekročili 40 stupňov Celzia, pričom 19. júl sa stal vôbec najhorúcejším dňom v záznamoch. V dôsledku horúčav vypukli aj požiare, ktoré sa vyskytli dokonca aj v Londýne.

Vedci pripisujú častejší výskyt vĺn horúčav, ktoré môžu vyvolať alebo posilniť lesné požiare, klimatickej zmene spôsobenej ľuďmi. Svet pritom môže podľa nich očakávať ešte častejšie a dlhšie vlny horúčav.

Viac k témam: Copernicus Atmosphere Monitoring Service CAMS, Lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk - Lesných požiarov v krajinách Únie dramaticky pribudlo, pätnásťročný priemer bol prekročený štvornásobne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.