Pondelok, 27. marec 2023
Slabý dážď  1,8 °C
Mimoriadne správy

Počínanie Ruska je pre demokratický svet neakceptovateľné a hlasy 141 štátov v OSN hovoria samé za seba, tvrdí Káčer

 Webnoviny  24. február 2023  78
Počínanie Ruska je pre demokratický svet neakceptovateľné a hlasy 141 štátov v OSN hovoria samé za seba, tvrdí Káčer

24.2.2023 (SITA.sk) - Hlasovanie v Organizácii Spojených národov (OSN) ukázalo, že pre demokratický svet je počínanie Ruska neakceptovateľné a dôrazne odmieta jeho agresiu na Ukrajine.

Uviedol to vo štvrtok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer vo svojom vystúpení na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. To sa konalo pri príležitosti uplynutia roka od začiatku vojenskej agresie Ruska na Ukrajine.

Za rezolúciu hlasovalo 141 krajín


Ako uvádza v tlačovej správe komunikačný odbor slovenského rezortu diplomacie, Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu o základných princípoch spravodlivého a udržateľného mieru na Ukrajine, za ktorú zahlasovalo 141 členských krajín OSN vrátane Slovenska, sedem krajín bolo proti a 32 sa hlasovania zdržalo.

Viac o téme: Vojna na UkrajineHlasovanie ukázalo, že pre demokratický svet je počínanie Ruska neakceptovateľné. Netvrdím to len ja, hlasy 141 štátov hovoria samé za seba. Ide o ďalší dôkaz toho, že väčšina sveta podporuje nezávislosť a zvrchovanosť Ukrajiny, žiada stiahnutie ruských vojsk z jej územia a vyvodenie zodpovednosti za spáchané zločiny,“ povedal v New Yorku Káčer, ktorý zároveň odsúdil pokračujúcu vojnu Ruskej federácie proti susednej krajine a apeloval na nevyhnutnosť postaviť sa proti ruským dezinformáciám ospravedlňujúcim vojnu a snažiacim sa tak obhájiť neobhájiteľné.

Rusko porušuje povojnové normy


Ruská agresia proti Ukrajine porušuje podľa Káčera normy, na ktorých stojí povojnové usporiadanie sveta, a preto je to s prehľadom najväčšia hrozba pre globálny mier.Ak sa svet Rusku nepostaví, ukáže tak ostatným, že agresia, spochybňovanie práva na sebaurčenie krajín či menenie hraníc silou je prirodzené právo väčšieho a silnejšieho. Dnes sa to týka Ukrajiny, ale zajtra môže byť obeťou iná krajina,“ dodal Rastislav Káčer, ktorý v rámci bilaterálnych rokovaní vyjadril plnú podporu generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi pri jeho snahách o ukončenie vojny Ruska na Ukrajine.

Obaja sa zhodli tiež na potrebe nedopustiť rozvrat medzinárodného usporiadania platného od konca druhej svetovej vojny. V diskusii ministra Káčera s japonským ministrom zahraničných vecí Jošimasom Hajašim dominovali témy bezpečnostnej situácie vo svete, ale tiež otázky vzájomných vzťahov a rozvoja ekonomickej spolupráce.

Viac k témam: Diplomacia, Hlasovanie, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rezolúcia, rusko-ukrajinský konflikt, Valné zhromaždenie OSN, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Počínanie Ruska je pre demokratický svet neakceptovateľné a hlasy 141 štátov v OSN hovoria samé za seba, tvrdí Káčer © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.