Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,6 °C
Mimoriadne správy

Počet ruských vojakov v Bielorusku neprekročí hranicu 9-tisíc, panujú však obavy z nasadenia Lukašenkovej armády na Ukrajine

 Webnoviny  17. október 2022  43
Počet ruských vojakov v Bielorusku neprekročí hranicu 9-tisíc, panujú však obavy z nasadenia Lukašenkovej armády na Ukrajine

17.10.2022 (Webnoviny.sk) - Počet ruských vojakov, ktorí s bieloruskými silami vytvoria nové vojenské zoskupenie, bude menej ako 9 000. V nedeľu sa tak vyjadril šéf oddelenia pre medzinárodnú vojenskú spoluprácu bieloruského ministerstva obrany Valerij Revenko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ich presun bude trvať niekoľko dní, oznámil na Twitteri a dodal, že viac informácií poskytnú na brífingu pre vojenských atašé v pondelok. Informuje o tom spravodajská televízia CNN.

Bieloruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že ruská letecká zložka regionálneho zoskupenia vojsk už začala prichádzať do Bieloruska. Prvá skupina ruských vojakov dorazila do Bieloruska v sobotu.

Spoločné vojenské zoskupenie Ruska a Bieloruska, ktoré pred týždňom oznámil bieloruský prezident Alexander Lukašenko, vyvolalo obavy z väčšej vojenskej spolupráce medzi spojencami aj z možnej formálnej účasti bieloruských vojakov v ruskej invázii na Ukrajinu.

Vplyv takéhoto zásahu z hľadiska čistej ľudskej sily by bol podľa CNN obmedzený, keďže Bielorusko má približne 45-tisíc vojakov v aktívnej službe, čo by výrazne neposilnilo ruské zálohy. Hrozil by však ďalší útok na sever Ukrajiny pod bieloruskou hranicou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet ruských vojakov v Bielorusku neprekročí hranicu 9-tisíc, panujú však obavy z nasadenia Lukašenkovej armády na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.