Piatok, 22. október 2021
Jasno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Počet obetí uprotstred protestov a zásahov armády v Mjanmarsku stúpa

 Webnoviny   3. apríl 2021  92
Počet obetí uprotstred protestov a zásahov armády v Mjanmarsku stúpa

3.4.2021 (Webnoviny.sk) - Bezpečnostné sily v centrálnom Mjanmarsku v sobotu opäť tvrdo zasiahli voči demonštrantom protestujúcim proti prevratu. Podľa ľudskoprávnej organizácie od 1. februára zabili už 550 civilistov.

Ako uvádza mjanmarské združenie na pomoc politickým väzňom, medzi obeťami bolo aj 46 detí, pričom dosiaľ zadržali alebo odsúdili viac ako 2700 ľudí.

Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil 1. februára. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu (NLD). Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.

Od prevratu sa konajú protesty v mestách po celom Mjanmarsku. Ľudia vychádzajú do ulíc aj napriek tomu, že zhromaždenia piatich a viac ľudí sú zakázané a bezpečnostné zložky opakovane používajú slzný plyn, gumové projektily aj ostrú muníciu na rozohnanie davov a tiež hromadne zatýkajú.

Viac k témam: demonštrácie, obete, protest, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí uprotstred protestov a zásahov armády v Mjanmarsku stúpa © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.