Streda, 17. august 2022
Slnečno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Počet obetí po záplavách v Nemecku a Beneluxe môže ešte porásť, stále hľadajú nezvestných

 Webnoviny  17. júl 2021  175
Počet obetí po záplavách v Nemecku a Beneluxe môže ešte porásť, stále hľadajú nezvestných

17.7.2021 (Webnoviny.sk) - Počet obetí ničivých povodní v západnom Nemecku a Beneluxe v sobotu stúpol na minimálne 150 mŕtvych. Záchranné zložky sa naďalej usilujú nájsť nezvestných a zabrániť ďalším škodám.

Voda začala ustupovať


Podľa polície dosiaľ viac ako 90 osôb zahynulo v západonemeckom okrese Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko a úrady sa obávajú, že počet obetí bude pribúdať.

Ďalších 43 obetí dosiaľ potvrdili v susednom Severnom Porýní-Vestfálsku, najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajine, a ďalších najmenej 20 osôb prišlo o život v Belgicku.

Vo väčšine postihnutých oblastí voda začala ustupovať. Kompetentné orgány sa však obávajú, že v osobných i nákladných automobiloch, ktoré voda zmietla, sa môžu nachádzať ďalší mŕtvi.

Cesta prezidenta


Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier má na sobotu naplánovanú cestu do Erftstadtu juhozápadne od Kolína nad Rýnom, kde sa v piatok udiala hrôzostrašná prírodná katastrofa.

Záplavy spôsobili obrovský zosuv pôdy, ktorý zničil množstvo domov. Letecké zábery ukazovali vznik masívnej jamy.

Podpora rodinám


Spomenutý Steinmeier sľúbil podporu rodinám obetí i mestám čeliacim značným škodám. Zároveň vyzval na väčšie úsilie v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Podľa odborníkov by takéto prírodné katastrofy mohli byť pre klimatickú zmenu čoraz častejšie.

Okrem Nemecka napáchali povodne rozsiahle materiálne škody aj v Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Francúzsku a Švajčiarsku.

Viac k témam: obete, povodne, prírodná katastrofa, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí po záplavách v Nemecku a Beneluxe môže ešte porásť, stále hľadajú nezvestných © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.