Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Počet obetí novodobého otroctva desivo narastá, deti sú sexuálne vykorisťované a ženy v nútených manželstvách

 Webnoviny  17. september 2022  46
Počet obetí novodobého otroctva desivo narastá, deti sú sexuálne vykorisťované a ženy v nútených manželstvách

17.9.2022 (Webnoviny.sk) - Novodobé otroctvo sa v dôsledku ozbrojených konfliktov, klimatickej zmeny a pandémie stáva čoraz väčším problémom. Medzinárodná organizácia práce (ILO) vo svojej novej správe odhaduje, že v nútených prácach a manželstvách uviazlo 50 miliónov ľudí. To je o takmer 10 miliónov viac ako pred piatimi rokmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Porušovanie ľudských práv


Zhoršovanie situácie je podľa ILO šokujúce. „Nič nemôže ospravedlniť pretrvávanie tohto základného porušovania ľudských práv,“ vyjadril sa generálny riaditeľ organizácie Guy Rider.

„Vieme, čo je potrebné urobiť... je potrebný komplexný prístup. Odborové zväzy, zamestnávateľské organizácie, občianska spoločnosť a obyčajní ľudia musia zohrať rozhodujúcu úlohu,“ dodal.

Vykorišťovanie detí


Novodobé otroctvo sa neviaže len na chudobné krajiny, viac ako polovica všetkej nútenej práce sa podľa ILO uskutočňuje v bohatších krajinách s vyšším stredným alebo vysokým príjmom.

Obeťami nútenej práce je zhruba 27,6 milióna ľudí, z toho 3,3 milióna detí, z ktorých viac ako polovicu sexuálne vykorisťujú na komerčné účely.

V nútených manželstvách je približne 22 miliónov ľudí, z ktorých väčšina mala v čase uzavretia zväzku menej ako 15 rokov. Dve tretiny osôb v nútených manželstvách sú ženy.

Správa vyzýva na medzinárodné úsilie na zhromaždenie zdrojov aj rýdzi úmysel na vyriešenie problému.

Viac k témam: Otroctvo, Porušovanie ľudských práv
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí novodobého otroctva desivo narastá, deti sú sexuálne vykorisťované a ženy v nútených manželstvách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.