Piatok, 31. marec 2023
Jasno  7 °C
Mimoriadne správy

Kazašské hlavné mesto sa bude opäť nazývať Astana, parlament schválil aj predĺženie prezidentského obdobia na 7 rokov

 Webnoviny  17. september 2022  36
Kazašské hlavné mesto sa bude opäť nazývať Astana, parlament schválil aj predĺženie prezidentského obdobia na 7 rokov

17.9.2022 (Webnoviny.sk) - Kazašský parlament v piatok jednomyseľne podporil zmeny ústavy, ktoré by predĺžili prezidentské obdobie na sedem rokov a premenovali hlavné mesto Nur-Sultan na Astanu.

Zmeny sú súčasťou súboru politických a ekonomických reforiem, ku ktorým vyzval prezident Kasym-Žomart Tokajev po násilných protestoch, ktoré v januári otriasli krajinou a pripravili o život viac ako 200 ľudí.

Tokajev dal premenovať Astanu


Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré v piatok schválil kazašský parlament vo dvoch čítaniach, predlžujú prezidentské obdobie na sedem rokov zo súčasných piatich rokov, ale zároveň bránia akémukoľvek prezidentovi uchádzať sa o druhé funkčné obdobie. Umožňujú tiež premenovať hlavné mesto krajiny Nur-Sultan späť na Astanu.

Premenovanie Astany na Nur-Sultan bolo jedným z prvých krokov po tom, čo sa Tokajev v roku 2019 ujal moci, keď Nursultan Nazarbajev odstúpil.

Hlavným mestom bolo Almaty


Nazarbajev viedol Kazachstan tri desaťročia počas Sovietskeho zväzu aj po jeho vyhlásení nezávislosti v roku 1991. V roku 1997 spravil z Astany hlavné mesto, ktorým dovtedy bolo Almaty.

Po tom, ako Nazarbajev odstúpil, získal obrovský vplyv ako líder vládnej strany a bezpečnostnej rady krajiny. Tokajev ho však z týchto postov zosadil po januárových smrteľných nepokojoch.

Viac k témam: Astana, Nur-Sultan, Ústava
Zdroj: Webnoviny.sk - Kazašské hlavné mesto sa bude opäť nazývať Astana, parlament schválil aj predĺženie prezidentského obdobia na 7 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.