Pondelok, 24. január 2022
Slnečno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Počas protestov proti pandemickým reštrikciám chceli vtrhnúť do parlamentu

 Webnoviny  12. január 2022  34
Počas protestov proti pandemickým reštrikciám chceli vtrhnúť do parlamentu

12.1.2022 (Webnoviny.sk) - Bulhari odmietajúci reštrikcie zamerané proti šíreniu ochorenia COVID-19 počas stredajšej demonštrácie vyvolali roztržky s políciou a pokúšali sa vtrhnúť do budovy parlamentu v hlavnom meste Sofia.

Silná prítomnosť polície im vo vstupe do budovy zabránila. Niekoľkých demonštrantov zatkli. Niekoľkí ľudia, vrátane policajtov, počas zrážok utrpeli zranenia. Protestujúcich nakoniec od parlamentu vytlačili a polícia okolo neho vytvorila kordón.

Proti rúškam a očkovaniu


Násilnosti vypukli počas demonštrácie proti povinnému noseniu rúšok a očkovaniu, ktorú zorganizovala nacionalistická strana Vazraždane odmietajúca protipandemické opatrenia bulharskej vlády.

Viac o téme: Koronavírus


Cieľom protestu je odstránenie reštriktívnych opatrení a hlavne, predovšetkým, neústavných COVID-certifikátov," povedal pred demonštráciou líder strany Vazraždane Kostadin Kostadinov.

Táto nacionalistická organizácia, ktorá má v 240-člennom bulharskom parlamente 13 kresiel, má podporu zo strany odporcov protipandemických reštrikcií.

Najnižšia zaočkovanosť


Takmer tisíc protestujúcich, ktorí mávali štátnymi vlajkami a spievali vlastenecké piesne, zostalo na námestí pred parlamentom. Vyhlásili, že plánujú na mieste zotrvať, kým nesplnia ich požiadavky na zrušenie povinného nosenia rúšok a COVID-certifikátov.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína


Bulharsko, ktoré čelí novej vlne infekcií koronavírusom, je najmenej zaočkovanou členskou krajinou Európskej únie. Úplne zaočkovaná je proti ochoreniu COVID-19 len tretina bulharskej populácie.

Viac k témam: Demonštrácie, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu, Pandemické opatrenia, Parlament, Reštrikcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas protestov proti pandemickým reštrikciám chceli vtrhnúť do parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.