Piatok, 31. marec 2023
Jasno  7 °C
Mimoriadne správy

Pobaltské štáty sa chystajú obmedziť pohyb občanov Ruska, pred zavedením reštrikcií budú včas informovať

 Webnoviny   7. september 2022  49
Pobaltské štáty sa chystajú obmedziť pohyb občanov Ruska, pred zavedením reštrikcií budú včas informovať

7.9.2022 (Webnoviny.sk) - Pobaltské štáty sa „v princípe dohodli“ na obmedzení pohybu ruských občanov cez ich hranice s Ruskom a Bieloruskom.

Povedal to lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkevičs po rokovaniach s kolegami z regiónu v litovskom Kaunase.

Nejaké výnimky budú


Litva, Lotyšsko a Estónsko sa podľa jeho slov v súčasnosti dohadujú na posledných „nuansách“ obmedzení. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

V prípade, že krajiny zavedú zákaz, ruskí občania s vízami do schengenského priestoru nebudú môcť na ich územie prichádzať z Ruska alebo Bieloruska.

Výnimky budú udeľovať z humanitárnych dôvodov, pre vodičov nákladných áut, z rodinných dôvodov a pre diplomatov, vysvetlil Rinkevičs.

Rozhodnú sa do desiatich dní


Pred zavedením obmedzení bude „dostatočný čas na varovanie“, dodal minister s tým, že ďalšie rozhodnutia prijmú v priebehu nasledujúcich 10 dní.

Počet prekročení hraníc ruských občanov so schengenskými vízami sa v ostatných týždňoch dramaticky zvýšil, poznamenal lotyšský minister. Predstavuje to obavy o verejnú bezpečnosť a vyvoláva to morálne a politické otázky.

Viac k témam: Pobaltské štáty, rusko-ukrajinský konflikt, Zákaz vstupu do krajiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Pobaltské štáty sa chystajú obmedziť pohyb občanov Ruska, pred zavedením reštrikcií budú včas informovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.