Pondelok, 6. júl 2020
Slnečno  16,5 °C
Mimoriadne správy

Plány NASA s misiou na Mesiac sa menia pre pandémiu nového koronavírusu

 Webnoviny  20. marec 2020  48
Plány NASA s misiou na Mesiac sa menia pre pandémiu nového koronavírusu

20.3.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia nového koronavírusu narušila plány s misiou na Mesiac amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Pre vzrastajúci počet prípadov nákazy blízko kľúčových technických centier v štátoch Louisiana a Mississippi musela NASA zastaviť výrobu a testovanie rakety Space Launch System (SLS) a systémov kozmickej lode Orion. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

V Stennisovom vesmírnom stredisku v Mississippi potvrdili nákazu novým koronavírusom u jedného zo zamestnancov. Vo výrobnom komplexe Michoud Assembly Facility v Louisiane zatiaľ nemajú žiadny prípad ochorenia COVID-19, ktoré vírus spôsobuje.

Zavretie obcí


V obciach v okolí oboch zariadení však výskyt nákazy rastie, a tak NASA nariadila ich zavretie. Šéf NASA Jim Bridenstine uviedol, že zamestnanci v súčasnosti pracujú na tom, aby dali stroje do bezpečných podmienok.

"Uvedomujeme si, že to bude mať následky na misie NASA," vyjadril sa Bridenstine s tým, že ich tímy pracujú na analýze situácie a znížení rizík. "Uvedomujeme si, že našou hlavnou prioritou je zdravie a bezpečnosť zamestnancov NASA," dodal.

Plány NASA


NASA plánuje vyslať astronautov na Mesiac v roku 2024 v rámci programu Artemis. Na začiatok budúceho roka mala v pláne misiu Artemis 1 - testovací let k Mesiacu bez posádky. Po ňom by mal nasledovať let s posádkou okolo Mesiaca a napokon v roku 2024 misia Artemis 3 - pristátie ľudskej posádky na jeho povrchu.

V dôsledku koronavírusu NASA nariadila prácu z domu, inžinierske práce však pokračujú na niekoľkých misiách s vysokou prioritou. Medzi nimi je aj nový rover Perseverance určený na misiu na Mars. Ten pripravujú v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride a mal by byť vyslaný na Červenú planétu v júli alebo auguste. Ak by sa to v lete nepodarilo, misiu by posunuli až na rok 2022.

Viac k témam: Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Plány NASA s misiou na Mesiac sa menia pre pandémiu nového koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.