Štvrtok, 9. júl 2020
Oblačno  14,2 °C
Mimoriadne správy

Holanďan tureckého pôvodu dostal za streľbu v električke trest, počas procesu sa správal nevhodne

 Webnoviny  20. marec 2020  31
Holanďan tureckého pôvodu dostal za streľbu v električke trest, počas procesu sa správal nevhodne

20.3.2020 (Webnoviny.sk) - Súd v Holandsku v piatok odsúdil na doživotný trest odňatia slobody muža obvineného z vlaňajšej streľby v električke v meste Utrecht, ktorá si vyžiadala štyroch mŕtvych. Tridsaťosemročného Gökmena Tanisa, Holanďana tureckého pôvodu, uznali vinným z vraždy s teroristickým motívom. Obvinený sa pre opatrenia v boji proti šíreniu nového koronavírusu na pojednávaní nezúčastnil osobne.

Streľba v električke sa odohrala 18. marca 2019. Útočník použil pištoľ s tlmičom, na ktorom mal texty odkazujúce na islam, a zabil troch pasažierov električky a vodiča auta. Tanisa zatkli niekoľko hodín po čine. Podľa prokurátorov za sebou v aute, ktorým unikal, zanechal rukou písaný list.

"Robím to pre svoje náboženstvo, vy zabíjate moslimov a vy nám chcete naše náboženstvo vziať, ale neuspejete. Boh je veľký," napísal v holandčine.

Muž, ktorý konal sám, sa ešte v marci k útoku priznal. Počas procesu Tanis neodpovedal na otázky a opakovane ho museli vyviesť zo súdnej siene, pretože urážal sudcov, svojho právnika aj rodiny obetí.

Viac k témam: islam, streľba, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Holanďan tureckého pôvodu dostal za streľbu v električke trest, počas procesu sa správal nevhodne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.