Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Plánuje Rusko útok na niektorú z krajín NATO? Podľa amerického inštitútu by konflikt mohol vzniknúť skôr, ako sa predpokladalo

 Webnoviny  21. marec 2024  135  
Plánuje Rusko útok na niektorú z krajín NATO? Podľa amerického inštitútu by konflikt mohol vzniknúť skôr, ako sa predpokladalo

21.3.2024 (SITA.sk) - Určité finančné, ekonomické a vojenské ukazovatele naznačujú, že sa Rusko pripravuje na rozsiahly konvenčný konflikt s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Vo svojej správe o vojne na Ukrajine to konštatuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého by takýto konflikt mohol vzniknúť skôr, ako predpokladali niektorí západní analytici, ale nie bezprostredne. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Úsilie Ruska o ekonomickú stabilitu


Konanie ruského vodcu Vladimira Putina za ostatné roky a jeho nedávne prejavy o plánoch v jeho piatom funkčnom období sa podľa analytikov v ISW zamerali na stabilizáciu dlhodobej finančnej budúcnosti Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Úsilie o ruskú ekonomickú a finančnú stabilitu je pravdepodobne „súčasťou príprav na potenciálny budúci rozsiahly konflikt s NATO a nielen na dlhotrvajúcu vojnu na Ukrajine,“ konštatujú.

Potenciálny útok na krajinu NATO


Think tank poukázal na stredajšie slová poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý naznačil, že Rusko sa mení na vojnovú ekonomiku „s úmyslom byť schopné napadnúť NATO najskôr v roku 2026 alebo 2027".

Spomenul aj vyjadrenie dánskeho ministra obrany Troelsa Lunda Poulsena z 9. februára, že „spravodajstvo naznačuje, že Rusko sa môže pokúsiť do troch až piatich rokov zaútočiť na krajinu NATO".

Na potenciálnu konfrontáciu s NATO Rusko podľa ISW pripravujú aj legislatívne zmeny a reštrukturalizáciu armády.

Personálne zmeny


Personálne zmeny v rámci ruského ministerstva obrany môžu byť z dlhodobého hľadiska ďalšími indikátormi prípravy Ruska na konflikt," poznamenal inštitút.

Ako dodal, nové vedenie sa bude zaoberať „logistickými otázkami na podporu rozbehnutých konvenčných vojenských reforiem, čím sa stanovia podmienky pre dlhodobejšie úsilie o vybudovanie konvenčných kapacít Ruska".

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)

Viac k témam: dánsky minister obrany, Poľský prezident, Ruský prezident, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Plánuje Rusko útok na niektorú z krajín NATO? Podľa amerického inštitútu by konflikt mohol vzniknúť skôr, ako sa predpokladalo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.