Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  25,8 °C
Mimoriadne správy

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

 Webnoviny  17. apríl 2024  113  
Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

17.4.2024 (SITA.sk) - Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z regiónu Náhorný Karabach.

Ako informuje spravodajský portál Kyiv Independent s odvolaním sa na nezávislý ruský portál Meduza, v stredu to bez uvedenia podrobností potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Vojaci už odchádzajú niekoľko dní


Deň predtým azerbajdžanské médiá informovali, že ruskí vojaci odchádzajú už niekoľko dní.

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu o tento región.

Ochladnuté vzťahy


Po tom, ako Azerbjadžan vlani po bleskovej ofenzíve prevzal kontrolu nad Náhorným Karabachom, kde žili etnickí Arméni, vzťahy medzi Arménskom a Ruskom ochladli. Jerevan viní spomenuté mierové sily, že neurobili nič, čo by zabránilo azerbajdžanskej ofenzíve.

V marci Arménsko požiadalo ruských vojakov nasadených na medzinárodnom letisku v Jerevane, ktorí tam pôsobili od osamostatnenia Arménska, aby odišli. Jerevan tiež pozastavil účasť v Organizácii Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorú vedie Rusko.

Viac k témam: Hovorca Kremľa, Mierové sily, Ruskí vojaci
Zdroj: SITA.sk - Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.