Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Peru má nového dočasného prezidenta, stal sa ním centrista Francisco Sagasti

 Webnoviny  17. november 2020  120
Peru má nového dočasného prezidenta, stal sa ním centrista Francisco Sagasti

17.11.2020 (Webnoviny.sk) - Peruánsky Kongres vybral v pondelok za nového dočasného prezidenta krajiny centristického politika Francisca Sagastiho. Kongres ho najskôr zvolil za svojho predsedu, čím sa automaticky stal prechodnou hlavou štátu. Vo funkcii má zotrvať do júla budúceho roka.

Zvolenie rešpektovaného 76-ročného akademika by mohlo prispieť k ukončeniu politickej krízy, ktorú vyvolalo odvolanie prezidenta Martína Vizcarru.

Ten opustil úrad minulý týždeň po obvineniach, že v bývalej funkcii rozdával za úplatky štátne zákazky. V úrade ho dočasne nahradil predseda Kongresu Manuel Merina.

Zosadenie Vizcarru jeho stúpenci označili za parlamentný puč. Nasledovala vlna masových demonštrácii sprevádzaných násilnosťami.

Po jednej z nich zomreli v noci na nedeľu dvaja muži, ktorí utrpeli zásah strelnou zbraňou. Dočasný prezident Merina sa následne rozhodol abdikovať.

Viac k témam: dočasný prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Peru má nového dočasného prezidenta, stal sa ním centrista Francisco Sagasti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.